Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Polscy archeolodzy badają starożytne Prolemais
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Polscy archeolodzy badają starożytne Prolemais Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Polscy archeolodzy pracujący pod kierunkiem prof. Ewy Wipszyckiej- Bravo rozpoznają chrześcijańskie skarby starożytnego Ptolemais.
Marzy im się odkrycie kościoła, w którym działał biskup Synezjusz z Cyreny - pisze "Nasz Dziennik".
Wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt polscy archeolodzy zdołali już wykryć sześć, a może nawet siedem kamiennych wczesnochrześcijańskich kościołów w Ptolemais, antycznym mieście leżącym na terenie dzisiejszej Libii. Badane od kilku lat stanowisko archeologiczne wciąż kryje w sobie niespodzianki.

Zdaniem uczonych, decyduje o tym jego olbrzymia powierzchnia oraz fakt, że jak mało które ze starożytnych miast zachowało się ono w dość dobrym stanie do naszych czasów. Wiosną przyszłego roku uczestnicy projektu "Chrześcijańskie Ptolemais" chcą rozkopać jeden z rozpoznanych kościołów - wyjątkową bazylikę z umieszczonym na zewnątrz baptysterium.

Dotychczasowe badania polskiej misji archeologicznej z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego na terenie Ptolemais dotyczyły przede wszystkim budynków o charakterze cywilnym. Do najbardziej spektakularnych odkryć należało m.in. odkopanie luksusowej "Willi z widokiem" z III w. przed n.Chr., którą zdobiły piękne mozaiki i freski o motywach mitologicznych.

Obecnie archeolodzy skupiają się na wczesnochrześcijańskiej przeszłości miasta. Zdjęcia wykonywane z wysokości pół tysiąca metrów umożliwiły wykrycie zarysów sześciu lub siedmiu kamiennych kościołów znajdujących się pod powierzchnią gruntu. Do ich obserwacji Polacy używają specjalistycznego sprzętu, wykorzystującego do badań fale magnetyczne - jest to możliwe dzięki pomocy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz poparciu władz uczelni. YY

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO