Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Podpisano umowę z wykonawcą Karpackiej Troi
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Podpisano umowę z wykonawcą Karpackiej Troi Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Umowę na budowę skansenu archeologicznego, tzw. Karpackiej Troi, podpisano w Krośnie. Obiekt ma być gotowy w 2009 r., koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 10 mln zł.
Zrekonstruowana zostanie osada sprzed czterech tysięcy lat - poinformował dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Jan Gancarski. "To dla mnie bardzo ważny dzień. W ogłoszonym przez nas przetargu na budowę skansenu, najniższą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunalnego z Jasła i to z nimi podpisaliśmy dziś umowę" - powiedział Gancarski.
Koszt przedsięwzięcia to ponad 10 mln zł., większość sumy (7 mln zł.) pochodzi z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Resztę kwoty dołożyły samorządy: województwa podkarpackiego, miasta i gminy Jasło oraz powiatu jasielskiego.

Norweski Mechanizm Finansowy (znany jako fundusze norweskie) to bezzwrotna pomoc finansowa dla Polski. Fundusze pochodzą z trzech krajów EFTA (Europejskiego Stowarzyszenie Wolnego Handlu), będących zarazem członkami EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), tj. Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.

Projekt Muzeum Podkarpackiego z Krosna znalazł się wśród pierwszych pięciu, zaakceptowanych przez Krajowy Punkt Kontaktowy Norweskiego Mechanizmu Finansowego. W sumie z całej Polski wpłynęło 600 projektów.

Projekt zakłada utworzenie w Trzcinicy skansenu archeologicznego i kompleksu turystycznego na obszarze ponad 8 ha powierzchni. W jego skład wejdzie teren grodziska zwanego również Wałami Królewskimi lub Karpackim Biskupinem, oraz obszar u jego podnóża zwany parkiem archeologicznym.

Zrekonstruowane zostaną fragmenty wałów obronnych i domostw. W parku archeologicznym zbudowana będzie wioska z początku epoki brązu - informuje Gancarski.

Grodzisko należy do najważniejszych zabytków archeologicznych w Polsce. Odkryto i przebadano tu jedne z najstarszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu.

"Spotykamy tu oddziaływanie wielkich cywilizacji basenu Morza Śródziemnego, ale także wpływy kultur północnych, znad Bałtyku. Było to ważne pradziejowe centrum kulturotwórcze" - podkreślił Gancarski.

Szczególna wartość historyczna tego miejsca sprawia, że nazywane jest także "Karpacką Troją". Znajduje się tu również najstarsze, jedno z najlepiej zachowanych grodzisk słowiańskich w Polsce. Archeolodzy odkryli w tym miejscu ponad 150 tys. zabytków, w tym wiele unikatowych, jak wytwory sztuki pradziejowej, wyroby z brązu, kości, bursztynu i srebra.

Na obszarze grodziska zostanie zrekonstruowanych dziewięć odcinków wałów obronnych, o łącznej długości 152 m., a także fragment drogi, wóz z początków epoki brązu, brama wczesnośredniowieczna, cztery chaty słowiańskie oraz czynne źródło z X wieku.

Natomiast w parku archeologicznym zbudowany zostanie pawilon wystawowy o powierzchni ok. 1,8 tys. metrów kw. Znajdzie się tam m.in. sala wystawowa i konferencyjna, pomieszczenie na lekcje muzealne i zajęcia oświatowe. Zrekonstruowana zostanie wioska kultury Otomani-FŘzesabony, sprzed 3,5 tys. lat., składająca się z pięciu domów. Powstanie także wioska słowiańska z IX wieku, składająca się z sześciu chat. Wszystkie zostaną zrekonstruowane zgodnie ze znanymi w pradziejach zasadami budowy.

W ramach projektu przygotowany zostanie również plac na festyny oraz parking o pow. 2 tys. m. kw., ścieżki, drogi dojazdowe i oczka wodne.

Ważna będzie działalność edukacyjna i naukowa. Gancarski planuje też organizację w skansenie corocznych festynów archeologicznych i turniejów rycerskich.

Skansen będzie oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. HUK/KYC

PAP - Nauka w Polsce
http://www.naukapolska.pap.pl
bsz

{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO