Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Pieniądze na polu
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Pieniądze na polu Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Kilkaset srebrnych denarów krzyżowych i srebrnych placków oraz ozdoby z XI wieku odkryli archeolodzy podczas badań powierzchniowych na polu rolnika w jednej z miejscowości pod Kaliszem. „To największy po wojnie tego rodzaju skarb w południowej Wielkopolsce” – uważa Adam Kędzierski z miejscowej Stacji Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
„Już wcześniej, rolnicy opowiadali nam, że na ich polach dosyć często można spotkać nielegalnych wykrywaczy monet. Okazało się, że płytko pod powierzchnią ziemi leżało kilkaset monet w bardzo dobrym stanie” - opowiada Kędzierski.
Denary krzyżowe były bardzo popularne w XI wieku. Są to monety beznapisowe, które od czasów Kazimierza Odnowiciela do wczesnego panowania Bolesława Krzywoustego, były podstawowym pieniądzem na ziemiach polskich.

Oprócz denarów odnaleziono też kilkanaście monet niemieckich. „Najstarszymi są moneta Henryka II (973-1024) i denar czeskiego księcia Wratysława II. Odnaleziono także denary węgierskiego króla Beli IV z lat 60. XI wieku”, poinformował archeolog.

Poza monetami, odkryto także placki srebrne, które w dobie gospodarki kruszcowej były rodzajem waluty oraz srebrne ozdoby: fragment lunuli z filigranem i dęty koralik ze zdobieniami filigranowymi.

„Skarb jest bardzo ciekawym obrazem obiegu monetarnego, który toczył się w XI wieku na terenie południowej Wielkopolski. Dzięki niemu wiemy, że oprócz naszych denarów, były tutaj w obiegu także monety naszych sąsiadów – Niemców, Węgrów, Czechów” - ocenia Kędzierski.

Najsłynniejszy do tej pory skarb w pobliżu Kalisza odkryto w latach międzywojennych w miejscowości Słuszków. Znaleziono tam 13 tysięcy denarów krzyżowych. Wśród nich były 123 denary palatyna Sieciecha. Pod Kaliszem odnajdywano także denary jagiellońskie, Bolesława Chrobrego, arabskie dirhemy i inne. ZAK

PAP - Nauka w Polsce

kol
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO