Pielgrzymki i podróże na festiwalu słowiańskim |
|
|
PAP - Nauka w Polsce
|
Pielgrzymkom i podróżom średniowiecznych ludzi poświęcony będzie przyszłoroczny Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą (Wielkopolskie). Impreza odbędzie się 2 i 3 czerwca – zapowiada prezes Fundacji "Unia Nadwarciańska" Henryka Mizerska.
Organizowany już po raz trzeci festiwal będzie "imprezą wędrującą", podczas której goście zwiedzą sąsiadujące z Lądem miejscowości: Zagórów – dawne miasteczko cystersów, Ciążeń – rezydencję biskupów poznańskich i królewskie miasto Pyzdry - jedno z największych miast średniowiecznej Wielkopolski.
"Ale i tak w te festiwalowe dni wszystkie drogi będą prowadziły do Lądu, gdzie w pobliżu klasztoru stoi - już zrekonstruowany, dzięki finansowej pomocy Unii Europejskiej - gród piastowski. Podobnie jak w latach poprzednich, w programie imprezy znajdą się wykłady, wystawy, koncerty muzyki dawnej, inscenizacje historyczne, prezentacje rzemiosł średniowiecznych, pokazy walk, turnieje szachowe i zajęcia edukacyjne dla dzieci" – mówi Mizerska.
W poprzednich dwóch edycjach festiwalu miłośnicy historii i kultury średniowiecza z całego kraju byli świadkami powstawania grodu piastowskiego, przyglądali się codziennemu życiu rolników, mnichów i wojowników.
Jak informuje prezes Fundacji "Unia Nadwarciańska", lądzki festiwal kultury słowiańskiej i cysterskiej, jako najlepsza oferta aktywnego wypoczynku roku 2006 w Wielkopolsce, zdobył jedną z pięciu pierwszych nagród w konkursie na "Najlepszy obiekt turystyki aktywnej w Wielkopolsce". Konkurs organizowała Wielkopolska Organizacja Turystyczna. Nagroda zostanie wręczona podczas rozpoczynających się w środę w Poznaniu targów turystycznych Tour Salon.
W połowie października tego roku zakończono w Lądzie nad Wartą, prowadzoną od wiosny, budowę grodu słowiańskiego, który według historyków powstał w tym miejscu prawdopodobnie na przełomie IX i X wieku lub na początku X wieku. Jego rekonstrukcja kosztowała ok. 200 tys. zł. Gmina Lądek, na terenie której położony jest Ląd nad Wartą, otrzymała na ten cel dofinansowanie z funduszy UE, przeznaczonych na realizację programu "Odnowa wsi oraz ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego".
Gród w Lądzie został założony na piaszczystej kępie, tzw. Rydlowej Górze w pradolinie Warty. Badania wykopaliskowe przeprowadzone w tej okolicy w latach 1960-1986 przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Poznaniu wykazały, że powstał on jeszcze w czasach przedpiastowskich. W I połowie X wieku został włączony do formującego się państwa pierwszych Piastów, stając się prężnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym, militarnym i religijnym.JES
PAP - Nauka w Polsce
kol http://www.naukapolska.pap.pl {mos_sb_discuss:7} |