Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Pielgrzymki i podróże na festiwalu słowiańskim
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Pielgrzymki i podróże na festiwalu słowiańskim Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Pielgrzymkom i podróżom średniowiecznych ludzi poświęcony będzie przyszłoroczny Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą (Wielkopolskie). Impreza odbędzie się 2 i 3 czerwca – zapowiada   prezes Fundacji "Unia Nadwarciańska" Henryka Mizerska. Organizowany już po raz trzeci festiwal będzie "imprezą wędrującą", podczas której goście zwiedzą sąsiadujące z Lądem miejscowości: Zagórów – dawne miasteczko cystersów, Ciążeń – rezydencję biskupów poznańskich i królewskie miasto Pyzdry - jedno z największych miast średniowiecznej Wielkopolski.

"Ale i tak w te festiwalowe dni wszystkie drogi będą prowadziły do Lądu, gdzie w pobliżu klasztoru stoi - już zrekonstruowany, dzięki finansowej pomocy Unii Europejskiej - gród piastowski. Podobnie jak w latach poprzednich, w programie imprezy znajdą się wykłady, wystawy, koncerty muzyki dawnej, inscenizacje historyczne, prezentacje rzemiosł średniowiecznych, pokazy walk, turnieje szachowe i zajęcia edukacyjne dla dzieci" – mówi Mizerska.

W poprzednich dwóch edycjach festiwalu miłośnicy historii i kultury średniowiecza z całego kraju byli świadkami powstawania grodu piastowskiego, przyglądali się codziennemu życiu rolników, mnichów i wojowników.

Jak informuje prezes Fundacji "Unia Nadwarciańska", lądzki festiwal kultury słowiańskiej i cysterskiej, jako najlepsza oferta aktywnego wypoczynku roku 2006 w Wielkopolsce, zdobył jedną z pięciu pierwszych nagród w konkursie na "Najlepszy obiekt turystyki aktywnej w Wielkopolsce". Konkurs organizowała Wielkopolska Organizacja Turystyczna. Nagroda zostanie wręczona podczas rozpoczynających się w środę w Poznaniu targów turystycznych Tour Salon.

W połowie października tego roku zakończono w Lądzie nad Wartą, prowadzoną od wiosny, budowę grodu słowiańskiego, który według historyków powstał w tym miejscu prawdopodobnie na przełomie IX i X wieku lub na początku X wieku. Jego rekonstrukcja kosztowała ok. 200 tys. zł. Gmina Lądek, na terenie której położony jest Ląd nad Wartą, otrzymała na ten cel dofinansowanie z funduszy UE, przeznaczonych na realizację programu "Odnowa wsi oraz ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego".

Gród w Lądzie został założony na piaszczystej kępie, tzw. Rydlowej Górze w pradolinie Warty. Badania wykopaliskowe przeprowadzone w tej okolicy w latach 1960-1986 przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Poznaniu wykazały, że powstał on jeszcze w czasach przedpiastowskich. W I połowie X wieku został włączony do formującego się państwa pierwszych Piastów, stając się prężnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym, militarnym i religijnym.JES

PAP - Nauka w Polsce

kol
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO