Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Pałac namiestnika Efezu odnaleziono w pobliżu teatru
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Pałac namiestnika Efezu odnaleziono w pobliżu teatru Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Pozostałości pałacu rzymskiego namiestnika miasta z II w. n.e. odsłonili w trakcie ostatnich prac tureccy archeolodzy prowadzący wykopaliska w starożytnym Efezie. Ruiny pałacu znajdują się na wschód od słynnego teatru greckiego - informuje serwis internetowy "Turkish Daily News".
Pozostałości starożytnej budowli leżącej na wschód od tzw. Wielkiego Teatru w Efezie to prawdopodobnie ruiny pałacu rzymskiego namiestnika miasta. Do takiego wniosku doszli tureccy archeolodzy po kolejnych pracach wykopaliskowych w tym regionie.

Wynikiem wcześniejszych prac, przeprowadzonych w obrębie starożytnego miasta, było odkrycie pozostałości domów bogatych mieszkańców Efezu z czasów rzymskich. Archeolodzy pod kierownictwem Cengiza Ictena rozpoczęli poszukiwania najbardziej okazałej siedziby, która powinna stanowi pałac namiestnika miasta i Azji prokonsularnej.

Cechą wyróżniającą pozostałości pałacu namiestnika jest jego obronne położenie. Budowniczowie tak wykorzystali naturalne ukształtowanie terenu, aby budowla była łatwa do obrony.

Efez, miasto założone w IX w. p.n.e. przez jońskich kolonistów na zachodnim wybrzeżu Azji Mniejszej, przeszło w ręce rzymskie po śmierci Attalosa III, ostatniego króla Pergamonu. Czasy rzymskich rządów wiązały się z dynamicznym rozwojem miasta. Dopiero w III w. n.e. miasto zostało ograbione przez Gotów.

W wyniku zniszczeń oraz zamulania się portu, z którego wcześniej słynął strategicznie położony Efez, miasto zaczęło chylić się ku upadkowi. Ostatecznie starożytne miasto zostało opuszczone w VI w. n.e. Ludność przeniosła się na sąsiednie wzgórze, zakładając nowe miasto, które do czasów współczesnych przetrwało pod nazwą Selcuk.

Wykopaliska, mające na celu odsłonięcie starożytnych pozostałości, rozpoczęły się już w połowie XIX w. Do dziś przetrwały ruiny wielu budowli miejskich, które powstały w czasach greckich i były wielokrotnie przebudowywane za panowania rzymskiego. Do najokazalszych należy Wielki Teatr, budynki rady miejskiej, świątynie i łaźnie. Obecnie ruiny Efezu należą do najlepiej zachowanych starożytnych zespołów miejskich. JACK

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO