Osada pierwszych rolnik贸w odkryta na Mazowszu |
|
|
PAP - Nauka w Polsce, Adam Lisiecki
|
S艂awomir Sa艂aci艅ski jest zdania, 偶e badan膮 osad臋 zamieszkiwali rolnicy.
"Rolnictwo rozwija艂o si臋 na ziemiach obecnej Polski od ok. po艂owy 5
tysi膮clecia przed Chr. Do tego czasu grupy ludzkie egzystowa艂y poluj膮c
na zwierz臋ta, 偶ywi膮c si臋 naturalnymi darami przyrody...
"Rolnictwo rozwija艂o si臋 na ziemiach obecnej Polski od ok. po艂owy 5 tysi膮clecia przed Chr. Do tego czasu grupy ludzkie egzystowa艂y poluj膮c na zwierz臋ta, 偶ywi膮c si臋 naturalnymi darami przyrody. Prowadzi艂y w臋drowny tryb 偶ycia, przemieszczaj膮c si臋 za zwierzyn膮. W wy偶ej wspomnianym okresie przyby艂y na nasze ziemie w poszukiwaniu nowych terenów pod upraw臋 roli z po艂udnia - obecnych W臋gier i S艂owacji - spo艂eczno艣ci, które posiada艂y ju偶 znajomo艣膰 uprawy roli, hodowli zwierz膮t. W wyniku kontaktów z miejscowymi mieszka艅cami przekazali im te umiej臋tno艣ci, przekszta艂caj膮c sposób gospodarowania na bardziej stabilny, osiad艂y. Pocz膮tkowo zmiany te dokonywa艂y si臋 na obszarze Polski po艂udniowej. Ich ekspansja z czasem dotar艂a równie偶 na ni偶 i tereny pó艂nocne" - t艂umaczy.
"+Wioska kownacicka+ ma bardzo bliskie analogie do podobnych osad z bardzo bogatej pod wzgl臋dem tego typu osadnictwa Ma艂opolski i strefy 偶yznego rolnictwa lessowego" - wskazuje archeolog.
Wed艂ug Sa艂aci艅skiego po艣rednio na rolników wskazywa艂aby odkryta ceramika i narz臋dzia krzemienne.
"S膮 one wykonane w identycznej, jak na po艂udniu technologii. Mieszka艅cy wioski narz臋dzia wykonywali g艂ównie z surowców importowanych - krzemienia czekoladowego, pasiastego i 艣wieciechowskiego - przyniesionych z okolic Gór 艢wi臋tokrzyskich oraz z wo艂y艅skiego, które przyby艂y w te rejony na zasadzie wymiany towarowej i mo偶e to by膰 dowód na kontakty mi臋dzy obydwoma regionami" - dodaje.
Badania by艂y finansowane przez Pa艅stwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków w Warszawie (Delegatura w Siedlcach) i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
PAP - Nauka w Polsce, Adam Lisiecki
bsz/ kap/
|