Jestes tutaj:   Strona g艂贸wna arrow Wiadomo艣ci archeologiczne arrow Osada pierwszych rolnik贸w odkryta na Mazowszu
Kacik Szajmona
Nowo艣ci wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Je艣li podobaj膮 Ci si臋 PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dzi艣 naprawd臋 wiele. Liczy si臋 dla nas ka偶da z艂ot贸wka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesi阠znie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota






Przypomnij mi has艂o
Nie masz konta? Za艂贸偶 sobie
Osada pierwszych rolnik贸w odkryta na Mazowszu Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce, Adam Lisiecki   
S艂awomir Sa艂aci艅ski jest zdania, 偶e badan膮 osad臋 zamieszkiwali rolnicy.
"Rolnictwo rozwija艂o si臋 na ziemiach obecnej Polski od ok. po艂owy 5 tysi膮clecia przed Chr. Do tego czasu grupy ludzkie egzystowa艂y poluj膮c na zwierz臋ta, 偶ywi膮c si臋 naturalnymi darami przyrody...
"Rolnictwo rozwija艂o si臋 na ziemiach obecnej Polski od ok. po艂owy 5 tysi膮clecia przed Chr. Do tego czasu grupy ludzkie egzystowa艂y poluj膮c na zwierz臋ta, 偶ywi膮c si臋 naturalnymi darami przyrody. Prowadzi艂y w臋drowny tryb 偶ycia, przemieszczaj膮c si臋 za zwierzyn膮. W wy偶ej wspomnianym okresie przyby艂y na nasze ziemie w poszukiwaniu nowych terenów pod upraw臋 roli z po艂udnia - obecnych W臋gier i S艂owacji - spo艂eczno艣ci, które posiada艂y ju偶 znajomo艣膰 uprawy roli, hodowli zwierz膮t. W wyniku kontaktów z miejscowymi mieszka艅cami przekazali im te umiej臋tno艣ci, przekszta艂caj膮c sposób gospodarowania na bardziej stabilny, osiad艂y. Pocz膮tkowo zmiany te dokonywa艂y si臋 na obszarze Polski po艂udniowej. Ich ekspansja z czasem dotar艂a równie偶 na ni偶 i tereny pó艂nocne" - t艂umaczy.

"+Wioska kownacicka+ ma bardzo bliskie analogie do podobnych osad z bardzo bogatej pod wzgl臋dem tego typu osadnictwa Ma艂opolski i strefy 偶yznego rolnictwa lessowego" - wskazuje archeolog.

Wed艂ug Sa艂aci艅skiego po艣rednio na rolników wskazywa艂aby odkryta ceramika i narz臋dzia krzemienne.

"S膮 one wykonane w identycznej, jak na po艂udniu technologii. Mieszka艅cy wioski narz臋dzia wykonywali g艂ównie z surowców importowanych - krzemienia czekoladowego, pasiastego i 艣wieciechowskiego - przyniesionych z okolic Gór 艢wi臋tokrzyskich oraz z wo艂y艅skiego, które przyby艂y w te rejony na zasadzie wymiany towarowej i mo偶e to by膰 dowód na kontakty mi臋dzy obydwoma regionami" - dodaje.

Badania by艂y finansowane przez Pa艅stwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków w Warszawie (Delegatura w Siedlcach) i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PAP - Nauka w Polsce, Adam Lisiecki

bsz/ kap/
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO