Odrestaurowana kompozycja skalna z Sudanu w Muzeum Archeologicznym |
|
|
PAP - Nauka w Polsce
|
Unikalne malowid艂o 艣cienne z prze艂omu IX i X wieku pochodz膮ce z wykopalisk na obrze偶ach suda艅skiej wioski Banganarti, a przedstawiaj膮ce "Zej艣cie Chrystusa do Otch艂ani", zosta艂o po odrestaurowaniu pokazana w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.
Wizerunek Chrystusa w艣ród grzeszników, zst臋puj膮cego do piekie艂, aby
wyzwoli膰 grzeszników, umieszczony jest na kawa艂ku tynku o rozmiarach
1,2 na 2 metry. W Poznaniu b臋dzie go mo偶na ogl膮da膰 przez najbli偶szy rok.
"Malowid艂o to, wykopane trzy lata temu, niszcza艂o coraz bardziej i potrzebna by艂a ingerencja konserwatora. Malunek akwarelami i farbami skrobiowymi na艂o偶ony by艂 na pobia艂ki gipsowo-gliniane. Zachowa艂 si臋 zarys kompozycji i uda艂o si臋 j膮 odrestaurowa膰" - powiedzia艂a konserwatorka Dorota Moryto-Naumiuk, która jako stypendystka Narodowego Centrum Kultury odrestaurowa艂a unikalny zabytek.
Fresk odkryto podczas ekspedycji archeologicznej do Doliny Nilu. Wypraw臋 w 1997 roku zorganizowa艂y: Centrum Archeologii 艢ródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Zak艂ad Archeologii 艢ródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i Pozna艅skie Towarzystwo Prehistoryczne.
W 2001 roku na obrze偶ach wioski Banganarti w Sudanie odkryto centrum pielgrzymkowe z okresu VI-XVI wieku ze wspania艂ym Rafaelionem (budowl膮 sakraln膮 dedykowan膮 archanio艂owi Rafa艂owi) z zespo艂em doskona艂ych malowide艂 艣ciennych przedstawiaj膮cych m.in. królów Nubii. Na 艣cianach Rafaeolionu zachowa艂o si臋 ponad 900 inskrypcji, graffiti, i dipinti pozostawionych przez pielgrzymów.
Pod Rafaelionem znaleziono jeszcze trzy ko艣cio艂y, których mury, sukcesywnie przebudowywane, zachowa艂y si臋 do wysoko艣ci prawie czterech metrów. Najstarszy z nich powsta艂 w nied艂ugim czasie po przyj臋ciu chrztu przez w艂adców Nubii w po艂owie VI wieku n.e.
艢ciany tych dolnych ko艣cio艂ów ozdabiane by艂y malowid艂ami i pokrywane inskrypcjami ogromnej warto艣ci historycznej. Do najciekawszych nale偶y: kompozycja przedstawiaj膮ca zej艣cie Chrystusa do Otch艂ani, "ikona" przedstawiaj膮ca Matk臋 Bosk膮 w pozie orantki oraz malowid艂o przedstawiaj膮ce 艣w. Merkuriusza zabijaj膮cego Juliana Apostat臋.
"Zej艣cie Chrystusa do Otch艂ani" b臋dzie drugim z tych trzech obiektów prezentowanych w Muzeum. Od 2006 roku pokazywana jest w Poznaniu "Matka Boska w pozie orantki" - najstarszy w Polsce wizerunek Matki Bo偶ej. KPR
PAP - Nauka w Polsce
kap/bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
|