Jestes tutaj:   Strona g艂贸wna arrow Wiadomo艣ci archeologiczne arrow Odrestaurowana kompozycja skalna z Sudanu w Muzeum Archeologicznym
Kacik Szajmona
Nowo艣ci wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Je艣li podobaj膮 Ci si臋 PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dzi艣 naprawd臋 wiele. Liczy si臋 dla nas ka偶da z艂ot贸wka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesi阠znie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota






Przypomnij mi has艂o
Nie masz konta? Za艂贸偶 sobie
Odrestaurowana kompozycja skalna z Sudanu w Muzeum Archeologicznym Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Unikalne malowid艂o 艣cienne z prze艂omu IX i X wieku pochodz膮ce z wykopalisk na obrze偶ach suda艅skiej wioski Banganarti, a przedstawiaj膮ce "Zej艣cie Chrystusa do Otch艂ani", zosta艂o po odrestaurowaniu pokazana w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.
Wizerunek Chrystusa w艣ród grzeszników, zst臋puj膮cego do piekie艂, aby wyzwoli膰 grzeszników, umieszczony jest na kawa艂ku tynku o rozmiarach 1,2 na 2 metry. W Poznaniu b臋dzie go mo偶na ogl膮da膰 przez najbli偶szy rok.
"Malowid艂o to, wykopane trzy lata temu, niszcza艂o coraz bardziej i potrzebna by艂a ingerencja konserwatora. Malunek akwarelami i farbami skrobiowymi na艂o偶ony by艂 na pobia艂ki gipsowo-gliniane. Zachowa艂 si臋 zarys kompozycji i uda艂o si臋 j膮 odrestaurowa膰" - powiedzia艂a konserwatorka Dorota Moryto-Naumiuk, która jako stypendystka Narodowego Centrum Kultury odrestaurowa艂a unikalny zabytek.

Fresk odkryto podczas ekspedycji archeologicznej do Doliny Nilu. Wypraw臋 w 1997 roku zorganizowa艂y: Centrum Archeologii 艢ródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Zak艂ad Archeologii 艢ródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i Pozna艅skie Towarzystwo Prehistoryczne.

W 2001 roku na obrze偶ach wioski Banganarti w Sudanie odkryto centrum pielgrzymkowe z okresu VI-XVI wieku ze wspania艂ym Rafaelionem (budowl膮 sakraln膮 dedykowan膮 archanio艂owi Rafa艂owi) z zespo艂em doskona艂ych malowide艂 艣ciennych przedstawiaj膮cych m.in. królów Nubii. Na 艣cianach Rafaeolionu zachowa艂o si臋 ponad 900 inskrypcji, graffiti, i dipinti pozostawionych przez pielgrzymów.

Pod Rafaelionem znaleziono jeszcze trzy ko艣cio艂y, których mury, sukcesywnie przebudowywane, zachowa艂y si臋 do wysoko艣ci prawie czterech metrów. Najstarszy z nich powsta艂 w nied艂ugim czasie po przyj臋ciu chrztu przez w艂adców Nubii w po艂owie VI wieku n.e.

艢ciany tych dolnych ko艣cio艂ów ozdabiane by艂y malowid艂ami i pokrywane inskrypcjami ogromnej warto艣ci historycznej. Do najciekawszych nale偶y: kompozycja przedstawiaj膮ca zej艣cie Chrystusa do Otch艂ani, "ikona" przedstawiaj膮ca Matk臋 Bosk膮 w pozie orantki oraz malowid艂o przedstawiaj膮ce 艣w. Merkuriusza zabijaj膮cego Juliana Apostat臋.

"Zej艣cie Chrystusa do Otch艂ani" b臋dzie drugim z tych trzech obiektów prezentowanych w Muzeum. Od 2006 roku pokazywana jest w Poznaniu "Matka Boska w pozie orantki" - najstarszy w Polsce wizerunek Matki Bo偶ej. KPR

PAP - Nauka w Polsce

kap/bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO