Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Odkryto egipską osadę sprzed 3500 lat
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Odkryto egipską osadę sprzed 3500 lat Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Archeolodzy odkryli na Półwyspie Synaj pozostałości starożytnej egipskiej osady sprzed około 3500 lat, która została zniszczona najprawdopodobniej przez potężny wybuch wulkanu - donosi serwis internetowy National Geographic News.
Zespół egipskich naukowców, pod kierunkiem Mohameda Abdela Maqsouda z Rady Najwyższej ds. Starożytności, odkrył na północnym wybrzeżu Półwyspu Synaj pozostałości domostw, budowli obronnych i grobowców pokryte warstwą popiołu pochodzenia wulkanicznego i pumeksem.

Znalezisko znajduje się w okolicach miejscowości El Qantara, gdzie delta Nilu dochodzi do półwyspu, w pobliżu starożytnej egipskiej fortecy Tharo.

Zdaniem Zahi Hawassa kierującego Radą, lawa i popiół pochodzą z potężnej eksplozji wulkanu Santorini na greckiej wyspie o tej samej nazwie (d. Thera).

Odkrycie wydają się potwierdzać, występujące w starożytnych dokumentach i dziełach sztuki, wzmianki o zniszczeniu przybrzeżnych miast starożytnego Egiptu i Palestyny w okresie XV Dynastii (1650-1550 r. p.n.e.). Przypuszcza się, że wybuch ten przyczynił się również do zagłady potężnej cywilizacji minojskiej na Krecie.

Zdaniem ekspertów popiół mógł zostać przyniesiony do Egiptu przez silne wiatry, mimo znacznego - około 1100 km - oddalenia wulkanu Santorini.

Niektórzy naukowcy przypuszczają też, że lawa mogła być zepchnięta na egipskie wybrzeże przez gigantyczną falę tsunami, wywołaną przez erupcję wulkanu.

Na stanowisku archeolodzy odkryli też pozostałości fortu z czterema wieżami zbudowanymi z cegieł, pochodzącego z czasów XVIII Dynastii (ok.1570-1345 r. p.n.e.).

Jak wyjaśnił Zahi Hawass, odnaleziona budowla nawiązuje kształtem do reliefów, znajdujących się w świątyni Karnak w Luksorze. Słynne płaskorzeźby przedstawiają elementy egipskiego systemu obronnego na wschodnich granicach, mającego chronić przed inwazją Hyksosów, semickiego ludu nomadów zamieszkujących Syrię i Palestynę.

Profesor egiptolog Salima Ikram z Amerykańskiego Uniwersytetu w Kairze uznaje to odkrycie za bardzo ważne, gdyż liczba stanowisk archeologicznych związanych z Hyksosami jest niewielka. JACK

PAP - Nauka w Polsce

tot
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO