Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Odkrycie fortyfikacji z epoki żelaza na Zamku Edynburg w Szkocji
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Odkrycie fortyfikacji z epoki żelaza na Zamku Edynburg w Szkocji Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Archeolodzy odkryli na terenie Zamku Edynburg w stolicy Szkocji pozostałości fortyfikacji, pochodzących sprzed ponad 2000 lat - donosi serwis internetowy BBC News.
Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych na terenie zamku w Edynburgu, przed rozpoczęciem budowy nowego centrum dla zwiedzających.

Zespół naukowców wykonał serię odwiertów na terenie zamkowego parkingu i dokonał analizy próbek z warstw znajdujących się wiele metrów poniżej poziomu gruntu.

Jak wyjaśnił Peter Yeoman, szef archeologów Historycznej Szkocji, organizacji do której należy Zamek Edynburg, odkrycie jest niezmiernie ważne, gdyż uzupełnia wiedzę o rozwoju tego miejsca od czasów, gdy plemiona z okresu epoki żelaza założyły tu obronne siedlisko.

Według naukowców teraz wiadomo, że przed zachowaną do dziś bryłą zamku już 2000 lat temu znajdowały się dwie solidne fosy, każda o szerokości 12 metrów i głębokości 6 metrów.

Fosy były przez stulecia wypełniane osadami i innymi odpadami, wśród których naukowcy odkryli wiele fragmentów historycznych pozostałości, jak np. ceramika z XII i XIII wieku.

Poszczególne warstwy osadów z fos zawierają pozostałości z 1600- letniej historii tego miejsca aż do początku XVII wieku, kiedy fasadę zamku przebudowano do obecnego kształtu, niwelując fosy.

Poprzednio prowadzone w pobliżu zamku wykopaliska doprowadziły do odkrycia przez archeologów artefaktów pochodzących z okresu epoki brązu, datowanych na około 900 r. p.n.e.

Zamek w Edynburgu, znajdujący się na skale pochodzenia wulkanicznego, góruje nad centrum miasta i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Szkocji. (PAP)

jack/ krx/
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO