Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Odbudowa słowiańskiego grodu w Lądzie nad Wartą
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Odbudowa słowiańskiego grodu w Lądzie nad Wartą Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
W Lądzie nad Wartą (Wielkopolskie) ruszyły prace przy budowie grodu słowiańskiego założonego  jeszcze w czasach przedpiastowskich na piaszczystej kępie, tzw. Rydlowej Górze, w pradolinie Warty.
Badania wykopaliskowe przeprowadzone w tej okolicy w latach 1960–1986 przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Poznaniu wykazały, że powstał on prawdopodobnie na przełomie IX i X wieku lub na początku X wieku. W I połowie X wieku został włączony do formującego się państwa pierwszych Piastów, stając się prężnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym, militarnym i religijnym.

W trakcie badań wykopaliskowych w kilku miejscach odsłonięto m.in. konstrukcje fortyfikacji obronnych, pozostałości obiektów mieszkalnych i gospodarczych. Znaleziono ślady dwóch osad, dwóch cmentarzysk i dwóch kościołów. Archeologom udało się pozyskać wiele interesujących przedmiotów, w tym ceramikę, elementy uzbrojenia, ozdób, stroju, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku.

Rekonstrukcja grodu będzie kosztowała ok. 200 tys. zł  - informuje Henryka Mizerska ze starostwa w Słupcy. Gmina Lądek, na terenie której położony jest Ląd nad Wartą, otrzymała na ten cel dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej, przeznaczonych na realizację programu „Odnowa wsi oraz ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego".

W pierwszym etapie wybudowane zostaną m.in. cztery drewniane chaty zrębowe i budynek reprezentacyjny, wzorowany na słowiańskich świątyniach. Będą one stanowiły scenerię dla zaplanowanego na 24 i 25 czerwca II Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej pt. „Mnisi, wojownicy i rolnicy".

„Pierwszy, ubiegłoroczny festiwal przypominał wydarzenia związane z początkami grodu i klasztoru w Lądzie, natomiast tegoroczny będzie koncentrować uwagę gości na dawnych mieszkańcach tego ośrodka: mnichach, wojownikach i rolnikach. Każda z tych grup spełniała ważne funkcje w społeczeństwie średniowiecznym i rzeczywistości jedni nie mogli istnieć bez drugich" – mówi Mizerska.

Podczas dwóch festiwalowych dni będzie można zobaczyć, jak średniowieczni rolnicy orali wołami, jak sierpami ścinali zboże, młócili je cepami i w żarnach mełli ziarno na mąkę. Zaprezentowane zostaną poszczególne etapy przygotowywania młodego człowieka do wojennego rzemiosła. Będzie można prześledzić drogę, jaką kandydat na mnicha musiał w owych czasach przebyć od przekroczenia furty klasztornej do chwili, gdy stawał się pełnoprawnym członkiem zakonnej wspólnoty. Nie zabraknie warsztatów, w których pokazany zostanie kunszt średniowiecznych rzemieślników.  

Impreza jest jednym z efektów porozumienia, jakie w 2004 roku, w sprawie promocji dziedzictwa Lądu i ziemi słupeckiej, podpisali słupecki samorząd powiatowy, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, gmina Lądek, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Fundacja „Patrimonium" oraz samorząd Zagórowa.

PAP - Nauka w Polsce, Jolanta Stawrowska
reo
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO