Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Od soboty dwie wystawy o starożytnym Egipcie
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Od soboty dwie wystawy o starożytnym Egipcie Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Ponad dwieście eksponatów, w tym kopie najsłynniejszych zabytków starożytnego Egiptu, prezentowanych będzie od soboty na terenie łódzkiej Manufaktury w ramach interaktywnej wystawy "Klątwa Faraonów - Tajemnice Starożytnego Egiptu".
Zostanie również otwarta wystawa "Orszak faraona", prezentująca staroegipskie tkaniny.
Główną atrakcją pierwszej ekspozycji będzie rekonstrukcja grobowca faraona, w którym znajdzie się jego mumia. Grobowiec ozdobiony został malowidłami i freskami widniejącymi na prawdziwych egipskich grobowcach. Wejścia strzeże namalowane egipskie zaklęcie, używane przez starożytnych, które miało chronić przed złodziejami. W grobowcu będzie można zobaczyć m.in. przedmioty codziennego użytku i naczynia liturgiczne.

Jednym z najważniejszych eksponatów będzie kopia złotej maski Tutenchamona, faraona egipskiego z XIV wieku p.n.e. Jego grobowiec z licznymi bogactwamiáodkryto w latach 20. XX wieku w Dolinie Królów w Egipcie. Zwiedzający będą mieli również okazję zobaczyć popiersie królowej Nefertete - uznawanej za symbol piękna w starożytnym Egipcie.

Na wystawie będą także posągi bogów i faraonów, sarkofagi, naczynia kosmetyczne, biżuteria, broń, rydwany oraz urny.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 31 października. Z Łodzi ekspozycja ma pojechać do Warszawy i Poznania.

Równolegle z "Klątwą faraonów" zostanie otwarta ekspozycja "Orszak Faraona", prezentująca tkaniny starożytnego Egiptu. "Będzie można zobaczyć, jak wyglądała egipska piękność odziana w zwiewne święte szaty lub egipski dostojnik w odpowiednim do jego godności ubiorze" - powiedzieli organizatorzy ekspozycji. Ubiory będę uzupełnione akcesoriami i perukami. Zaprezentowane też zostaną zasady staroegipskiego makijażu. JW

PAP - Nauka w Polsce

tot
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO