Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Od Rzymu aż do Bałtyku - nowa wystawa w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Od Rzymu aż do Bałtyku - nowa wystawa w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Rekonstrukcje wystroju wnętrz domów z czasów Imperium Rzymskiego, domostw, strojów i pochówków ludów barbarzyńskich - Sarmatów, Gotów, Bałtów i Wandalów, a także repliki ozdób, elementy architektoniczne, rzeźby marmurowe, tripus (trójnogi stolik - ołtarzyk), posążki brązowe, części uzbrojenia, różnorodną ceramikę, naczynia szklane, brązowe i srebrne, monety i wiele innych przedmiotów można oglądać na wystawie "Od Rzymu aż do Bałtyku" (AB URBE USQUE AD MARE SUEBICUM), która prezentowana jest w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.
Wystawa pozwala na porównanie odległych od siebie kulturowo światów - Imperium Rzymskiego i Barbaricum.

Ekspozycja powstała w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie w 2006 roku jako wystawa towarzysząca dorocznemu Festynowi Archeologicznemu, noszącemu wtedy tytuł "Rzymianie i Barbarzyńcy".

Prezentowane eksponaty to zbiory kilku polskich instytucji naukowych i muzeów, w tym także Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, ale również Déri Muzeum w Debreczynie na Węgrzech. "Całości dopełniają liczne plansze z komentarzem bogato ilustrowanym fotografiami oraz rekonstrukcje, między innymi fragmentów komnaty rzymskiej, drogi rzymskiej, Wału Hadriana, chaty Wandalów i kurhanu Bałtów" - tłumaczy dr Agnieszka Mączyńska, kierownik Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Jak wyjaśnia, wystawa przedstawia czasy powstania i wzrostu potęgi Imperium Rzymskiego i terenów tzw. Barbaricum, gdzie docierały wpływy tego potężnego państwa. "Były to czasy niezwykle barwne i obfitujące w ważne wydarzenia. Ekspozycja ukazuje różnorodne aspekty życia codziennego zarówno w granicach Imperium jak i na północ od jego granic - na terenach zajmowanych obecnie przez nasz kraj i niektórych naszych sąsiadów" - opowiada.

Ważnym elementem wystawy jest szlak bursztynowy. To właśnie bursztyn, nazywany złotem północy, przyciągał Rzymian do Bałtyku. Jak przypomina poznańska archeolog, dzięki kupcom docierały na nasze ziemie nie tylko impulsy kulturowe, ale i przepiękne przedmioty wykonane przez wysokiej klasy rzemieślników.

Autorzy wystawy mając świadomość ogromu informacji, które należałoby przekazać zwiedzającym, zdecydowali się ukazać najbardziej interesujące z nich.

Zwiedzanie wystawy rozpoczyna się od Rzymu. W tej części ekspozycji można zobaczyć bogato ilustrowane rysunki i unikalne zabytki. Umieszczono tu także informacje o organizacji i uzbrojeniu armii rzymskiej czy budowie rzymskich dróg, której fragment jest zrekonstruowany.


"Atmosferę zamożnych domów patrycjuszy odczuwa się w rekonstrukcji rzymskiej komnaty, gdzie poza elementami architektonicznymi i kolorowymi freskami można podziwiać wystrój wnętrza - stroje i meble, a wśród nich unikalny tribus, czyli trójnogi stolik z brązu pochodzący z pracowni jednej z prowincji rzymskiej, Panonii, i wyposażenie w rzadkiej urody naczynia szklane i różnorodnych kształtów naczynia terra sigillata" - opowiada Agnieszka Mączyńska.

Pokazano także misternie emaliowane zapinki kobiecych strojów, unikalny zbiór kilkudziesięciu gemm, stanowiących niegdyś oczka pierścieni służących do odciskania na dokumentach i poufnych listach.

Z Imperium Rzymskiego zwiedzający przechodzą przez limes (granica chroniona murem kamiennym - na wystawie przedstawiono fragment jego rekonstrukcji) do Barbaricum, gdzie wkraczają w świat Sarmatów, Gotów, Bałtów i Wandalów.

"Ukazane tam są rekonstrukcje domostw, bogato zdobionych strojów i różnego rodzaju pochówków. Godne podziwu są przepiękne kolie paciorków ze szkła, bursztynu i kamieni półszlachetnych, ozdobne zapinki i bransolety z brązu i srebra, zawieszki z kamieni półszlachetnych, muszli i złota czy naczynia i puchary ze szkła, brązu, srebra i gliny stanowiące najczęściej importy z cesarstwa rzymskiego" - mówi archeolog.

Na koniec zwiedzający docierają do Morza Bałtyckiego, gdzie wydobywano bursztyn.

*****

"Od Rzymu aż do Bałtyku" (AB URBE USQUE AD MARE SUEBICUM - wystawa w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, 13 kwietnia - 31 maja 2007 roku. BSZ

PAP - Nauka w Polsce

tot
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO