Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Niezwykłe znalezisko archeologiczne w Łodzi
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Niezwykłe znalezisko archeologiczne w Łodzi Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Ślady pradawnych osad z czasów kultury pucharów lejkowatych (3700 - 1900 r. p.n.e.) oraz kultur pomorskiej, łużyckiej i przeworskiej (300 r. p.n.e. - 500 r. n.e) odkryli archeolodzy pracujący na terenach przy ul. Pabianickiej w Łodzi, gdzie ma powstać centrum handlowe.
Prace zostały zlecone przez inwestora, ale znaleziska nie powinny przeszkodzić w budowie sklepu. W dwóch z czterech przeczesanych stanowisk archeolodzy znaleźli miejsca po jamach mieszkalnych i swoistych spichlerzach, około trzech tysięcy fragmentów ceramiki oraz grób z czasów Chrystusa z pozostałościami żelaznego miecza, grotu z włóczni, nożyczek i noża - informuje "Express Ilustrowany".

"Pochowany musiał być kimś ważnym dla grupy, bo takie pochówki robiono jedynie wojownikom albo wodzom - opowiada Tomasz Grzanka, archeolog. - Jego ciało spalono wraz z należącymi do niego narzędziami, które wcześniej powyginano. Uważano, że nie będą mu już potrzebne, a nikt inny nie miał prawa ich używać".

Zdaniem archeologa, miejsce to było idealne do osadnictwa. Z jednej strony rzeka Ner, która w tamtych czasach była znacznie szersza. Z drugiej pagórek porośnięty lasem, który chronił przed wiatrem. Niewielkie, 20 - 30 osobowe wędrujące grupy barbarzyńców (tak określano je w czasach Imperium Rzymskiego), żyjące głównie z uprawy roli, mogły tutaj przez stulecia zamieszkiwać jedna po drugiej.

Archeolodzy będą kontynuowali badania aż do jesieni. Znaleziska zostaną opisane, a wykopane przedmioty poddane konserwacji.

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO