Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Niemcy pomagają w rekonstrukcji wczesnośredniowiecznego grodu na Zawodziu
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Niemcy pomagają w rekonstrukcji wczesnośredniowiecznego grodu na Zawodziu Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Dwudziestu uczniów technikum budowlanego z niemieckiej miejscowości Herzberg pomaga w rekonstrukcji wczesnośredniowiecznego grodu na osiedlu Zawodzie w Kaliszu.
Całe przedsięwzięcie będzie kosztować prawie 6 mln zł, z których 75 proc. to środki unijne.
Od IX do XIII wieku na Zawodziu znajdowało się silnie ufortyfikowane centrum wczesnośredniowiecznego państwa. Była tu stolica kasztelani, ziemi i księstwa oraz władzy kościelnej. Położenie grodu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych i komunikacyjnych zdecydowało o szybkim rozwoju miejscowego rzemiosła i handlu. Gród najbardziej rozwijał się w okresie panowania Mieszka III Starego, zwanego powszechnie "księciem całej Polski". Kaliską dzielnicę wspominał w 1106 r. Gall Anonim.

Niemiecka młodzież buduje od podstaw jedną z chat powstającego grodu kaliskiego. "Takich obiektów w Niemczech jest bardzo mało. Uczniowie mają tutaj bardzo dobrą praktykę, uczą się rzeczy całkowicie nowych" - mówi ich opiekun, Kristian Kuna.

"Cały projekt opiera się na wynikach prac archeologicznych, na podstawie których rekonstruowane są chałupy i inne budowle" - poinformował dyrektor Muzeum Okręgowego w Kaliszu, Jerzy Splitt.

Do tej pory zbudowano siedem budynków, w tym chatę komesa (zarządzającego grodem w imieniu księcia), fragment dawnej palisady oraz przyziemie nieistniejącej kolegiaty św. Pawła z około 1155 r. Wkrótce zostanie zbudowana brama wjazdowa z falochronem oraz wieża obronna i wały.

Zbudowanych zostanie także kilka łodzi-dłubanek, w ramach odtwarzania floty z czasów Mieszka III. Prace mają zostać zakończone do końca tego roku. Wszystkie obiekty zrekonstruowano w skali 1:1.

"Przy okazji prowadzonych cały czas prac archeologicznych odkryto nasadę wału z XI wieku. Wykonano ją z drewna dębowego, mającego haki podtrzymujące całą konstrukcję. Jest to typowy dla Słowian sposób formowania umocnień" - powiedział archeolog Edward Pudełko.

"Po rekonstrukcji Zawodzie stanie się wielką atrakcją turystyczną, przyciągającą do Kalisza turystów nie tylko z Polski. Niewątpliwie będzie to miało również wpływ na rozwój bazy hotelarskiej i gastronomicznej oraz na zwiększenie liczby imprez kulturalnych" - przewiduje Splitt.

Pierwsze plany rozbudowy i rekonstrukcji Zawodzia pojawiły się w połowie ubiegłego wieku, ale na ich realizację zawsze brakowało pieniędzy. Obecny projekt znalazł się w programie unijnym na lata 2004-2007. ZAK

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO