Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Neolityczną osadę odkryto w północnej Grecji
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Neolityczną osadę odkryto w północnej Grecji Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w północnej Grecji archeolodzy odkryli pozostałości neolitycznej osady, pochodzącej sprzed ponad 8000 lat – donosi serwis internetowy Athens News Agency.
Odkrycia dokonano na Równinie Ptolemejskiej na wysokości 700 metrów n.p.m., pomiędzy górami Vermio i Askio, na obszarze zwanym Żółtym Jeziorem - ze względu na znajdujące się tam mokradła, które wyschły w latach 50. XX wieku.
 
Zdaniem naukowców odkryta osada jest jednym z najstarszych siedlisk ludzkich, odnalezionych na Bałkanach.
 
Naukowcy odsłonili pozostałości całego kompleksu mieszkalnego o gęstej zabudowie, w którym znajdowało się co najmniej 31 odrębnych siedzib.

O znalezisku poinformowano w czasie specjalnego pokazu, zorganizowanego w Muzeum Archeologicznym w Aiani, Kozani, gdzie przechowuje się i eksponuje najstarsze odkrycia w regionie.

Wykopaliska archeologiczne w tym regionie prowadzone są od 20 lat, niestety, wiele stanowisk znajduje się na terenie przeznaczonym do eksploatacji przez przedsiębiorstwa energetyczne wydobywające węgiel brunatny.

Zdaniem archeologa George Karamitrou-Mentesidi, zapotrzebowanie na energię rośnie szybciej niż posuwają się badania archeologiczne i mimo greckiego ustawodawstwa w zakresie archeologii - nakładającego na przedsiębiorstwa wydobywcze obowiązek finansowania wykopalisk archeologicznych – praca naukowców nie przebiega bez problemów.  JACK

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO