Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Najstarsza cywilizacja Ameryki szybko się rozrosła
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Najstarsza cywilizacja Ameryki szybko się rozrosła Drukuj E-mail
Najstarsza cywilizacja Ameryki szybko się rozrastała w środkowej części wybrzeża Peru już ponad 5000 lat temu.


Świadczą o tym opublikowane w ostatnim "Nature" wyniki radiowęglowych badań wieku próbek pochodzących z 13 stanowisk archeologicznych z peruwiańskiego rejonu Norte Chico. Stanowiska ciągnęły się wzdłuż dolin czterech rzek.

Jeden z prowadzących badania, Jonathan Haas z Field Museum w Chicago, stwierdził, że w ciągu mniej niż 150 lat mieszkańcy tych rejonów "z małych myśliwsko-zbierackich grup" stali się "dużą, trwałą społecznością, tworzącą monumentalną architekturę".

Ludzie tej starożytnej kultury budowali potężne, kamienne struktury mniej więcej w tym samym czasie, kiedy w Egipcie powstawały pierwsze duże piramidy. Kultura z Andów rozwinęła się jednak całkiem inaczej niż egipska.

Pozostały po nich ślady kamiennych, stromych piramid (zwykle o podstawie 100 na 90 m). Ludzie tej kultury andyjskiej nie wytwarzali naczyń (które na Środkowym Wschodzie pojawiały się wcześniej niż kamienne budowle), nie znali pisma ani nie rzeźbili. Nie pozostały po nich atrakcyjne przedmioty, które przykułyby uwagę archeologów czy złodziei.

Cywilizacja Norte Chico różni się od wszystkich starych cywilizacji większą niż one zależnością od morza, mniejszą - od upraw - podkreśla współpracująca z Jonathanem Haasem Winifred Creamer z Northern Illinois University w DeKalb (USA).

Creamer sądzi, że cywilizacja rozwinęła się w czterech dolinach dzięki temu, że nauczono się je nawadniać. Z biegiem czasu wzdłuż rzek uprawiano dynię, fasolę i awokado i nawadniano pola pod uprawy bawełny - dzięki jej wymianie z mieszkańcami wybrzeża, mieszkańcy dolin rzek jadali małe ryby (np. sardele).

Niezależnie od pochodzenia, cywilizacja przetrwała 1200 lat, ostatecznie obejmując strefę około 1500 km2.

Zmiany przyszły dopiero około 2000 roku p.n.e., z uprawami kukurydzy. Wówczas centra kultury andyjskiej przeniosły się w większe doliny (w kierunku północnym i południowym), gdzie nie brakowało miejsca na pola uprawne.
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO