Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Mumie egipskich zwierząt odsłaniają swoje tajemnice
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Mumie egipskich zwierząt odsłaniają swoje tajemnice Drukuj E-mail

Mumie zwierząt w starożytnym Egipcie powstawały z ceremoniałem równym faraonom. Do ich przygotowania służyły cenne olejki i substancje balsamujące - dowodzą angielscy archeolodzy w najnowszym "Nature"

Oprócz znanych nam dobrze mumii ludzi Egipt pełen jest owiniętych w bandaże zwierząt. W niektórych miejscach kraju ich ilość jest ogromna - na przykład w Serapeum w Sakkarze odnaleziono ponad półtora miliona mumii ibisów i setki tysięcy sokołów. Mumie te badano bardzo powierzchownie i do tej pory archeolodzy sądzili, że były to tylko wysuszone ciała owinięte w bandaże. Że tak nie jest, udowodnili archeolodzy z Uniwersytetu w Bristolu w Anglii. Wcześniej Richard Evershed i jego koledzy przeanalizowali mumie ludzi. Określili skład chemiczny próbek tkanek i bandaży z kota poświęconego bogini Bastet, sokoła symbolizującego Horusa, oraz ibisa, ptaka boga Tota. Wszystkie okazy pochodziły z okresu między XXIII a XXX dynastią (od około 818 roku p.n.e. do około 343 roku p.n.e.).

Analiza chemiczna bandaży i ciał mumii, metodami takimi jak spektometria masowa i chromatografia gazowa, ujawniła, że podczas balsamowania użyto dokładnie takich samych środków jak podczas balsamowania faraonów. Były to przede wszystkim guma cukrowa (wysuszony sok z różnych drzew, podobna do gumy arabskiej) oraz tłuszcze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Bandaże zwierząt uszczelniano żywicą. Egipcjanie nie żałowali pieniędzy podczas preparowania ciał - zwierzęta nacierano cennym olejkiem cedrowym. Do przygotowania mumii posłużył również bitumen (substancja powstająca w górach, po wymieszaniu z wodą tworzy rodzaj smoły), który Egipcjanie sprowadzali z okolic dzisiejszej Zatoki Sueskiej lub znad Morza Martwego.
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO