Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Makabryczne praktyki na cmentarzysku w Kałdusie
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Makabryczne praktyki na cmentarzysku w Kałdusie Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce, Adam Lisiecki   
Ludzkie szczątki noszące ślady tzw. praktyk antywampirycznych odkryli archeolodzy pracujący pod kierunkiem prof. dr hab. Wojciecha Chudziaka z UMK w Toruniu na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Kałdusie, na południowy zachód od Chełmna.
Zdaniem naukowców, tego typu groby dowodzą, że średniowieczny człowiek żył w świecie wypełnionym irracjonalnymi lękami.
Do jednego z najciekawszych znalezisk należy podwójny grób, w którym złożono ciała dorosłego mężczyzny i kobiety. Grób datowany jest na XI stulecie, a więc na czas powolnego rozwijania się chrześcijaństwa na ziemiach polskich.
 
"Zarówno mężczyznę jak i kobietę, przed pogrzebaniem, brutalnie zdekapitowano - odcięto im głowy, a następnie ułożono w dosyć nietypowej pozycji jak na chrześcijańską eschatologię" - opisuje antropolog dr Tomasz Kozłowski z Zakładu Antropologii Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowiec od połowy lat 90. XX wieku prowadzi intensywne badania ludności pochowanej na cmentarzysku w Kałdusie.

Na tym samym cmentarzysku archeolodzy odsłonili również szkielety ułożone na boku lub brzuchu bez wyposażenia, a także takie, które zostały przygniecione dużymi głazami. Według dra Kozłowskiego takie makabryczne praktyki stosowano z powodu lęku.

"Ówcześni mieszkańcy Kałdusa bali się 'powracających' zmarłych, demonicznych sił i nadprzyrodzonych mocy. Próbowali stosować więc różnorakie praktyki by zabezpieczyć się przed tym groźnym, niematerialnym światem. Dziś, te nietypowe pochówki pozwalają wejrzeć wręcz w psychikę i lęki średniowiecznego człowieka" - wyjaśnia dr Kozłowski.

PAP - Nauka w Polsce, Adam Lisiecki

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO