Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Łódź Wikingów może spoczywać na dnie irlandzkiej rzeki Boyne
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Łódź Wikingów może spoczywać na dnie irlandzkiej rzeki Boyne Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Na wrak dużej łodzi natrafili w nurcie rzeki Boyne irlandzcy archeolodzy podwodni. Badacze podejrzewają, że jest to łódź Wikingów  - pierwsze znalezisko tego typu w Irlandii.
Na drewniany kadłub łodzi spoczywającej na dnie rzeki Boyne natrafiono przypadkowo w trakcie pogłębiania szlaku wodnego prowadzącego do portu w Droghedzie. Odkrycia dokonano już w listopadzie zeszłego roku, jednak informacja o nim została podana do publicznej wiadomości dopiero w tym tygodniu.

Kadłub wraku o długości ok. 16 m i szerokości 9 m został wybudowany przy użyciu technologii stosowanej przez Wikingów, jednak archeolodzy nie są jeszcze pewni pochodzenia łodzi.

"Musimy jeszcze poczekać, zbadać stan wraku i podjąć próbę jego datowania. Datowanie metodą radiowęglową fragmentów drewna pochodzących z kadłuba zostanie przeprowadzone przez ministerstwo, wyników spodziewamy się za kilka tygodni" - mówi Dick Roche, irlandzki minister Ochrony Środowiska i Dziedzictwa Narodowego.

Archeolodzy oceniają, że prace laboratoryjne oraz wstępne badania podwodne wraku zostaną zakończone w marcu bieżącego roku. Później wrak, zgodnie z zapowiedzią ministerstwa, zostanie w pełni przebadany, wydobyty, zakonserwowany i udostępniony zwiedzającym.

Jeśli okazałby się zbyt kruchy i jego wydobycie byłoby zbyt ryzykowne prawdopodobnie archeolodzy podejmą decyzję o przeniesieniu go w bardziej odpowiednie miejsce przy ujściu rzeki i pogrzebią ponownie na dnie.

"Znaleziska, takie jak to, dostarczają nam wielu nowych informacji na temat technologii szkutniczych, przebiegu szlaków handlowych oraz warunków codziennego życia naszych przodków" - dodaje minister Roche.

Kontakty Wikingów z celtyckimi mieszkańcami Irlandii rozpoczęły się już we wczesnym średniowieczu. Wyspa przeżyła szereg najazdów żeglarzy ze Skandynawii. Celem rabusiów były głównie chrześcijańskie klasztory słynące z kopiowania manuskryptów.

Od końca VIII w. rozpoczął się okres osadnictwa Wikingów na wybrzeżach Irlandii. Większość istniejących do dziś portowych miast Irlandii, wraz ze stołecznym Dublinem, ma swoje korzenie w osadach Wikingów. JACK

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO