Kalisz jest miejscem przyci膮gaj膮cym uwag臋 ze wzgl臋du na krajobraz, staro偶ytn膮, niemal legendarn膮 metryk臋, zwi膮zan膮 ze wzmiank膮 Ptolemeusza oraz liczne zabytki przesz艂o艣ci. W艣r贸d nich przedmioty wydobyte z ziemi odgrywaj膮 du偶膮 rol臋" - przypomina dr Tadeusz Baranowski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, jeden z wsp贸艂tw贸rc贸w wystawy „Korzenie Kalisza”, kt贸r膮 od 24 maja b臋dzie mo偶na ogl膮da膰 w Pa艅stwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.
„Wystawa ukazuje przekszta艂canie si臋 wczesno艣redniowiecznego grodu i kilku osad z nim zwi膮zanych w miasto. Mo偶emy obserwowa膰 formowanie si臋 jednego z najwa偶niejszych o艣rodk贸w Polski wczesnopiastowskiej, z dobrze wyr贸偶nialn膮 faz膮 plemienn膮, chrystianizacj膮, powstawaniem nowych struktur w艂adzy 艣wieckiej i ko艣cielnej, zal膮偶kami miasta poza grodem, a偶 po miasto lokacyjne” - m贸wi .
Zaprezentowanych zostanie oko艂o 300 zabytk贸w archeologicznych, w艣r贸d nich m.in. z艂ota ozdoba w kszta艂cie g艂贸wki byka, skarb srebrnych denar贸w z nowo zidentyfikowanej mennicy ksi臋cia Zbigniewa (z pocz膮tk贸w XII w.) oraz kilkadziesi膮t paciork贸w z ametystu, karneolu, kryszta艂u g贸rskiego i kolorowego szk艂a.
Ekspozycja wzbogacona jest cz臋艣ci膮 opisow膮 - kilkunastoma barwnymi planszami, zwi膮zanymi z zagadnieniami, wok贸艂 kt贸rych pogrupowano tak偶e eksponaty. Prezentowane zagadnienia to m.in.: „Calisia Ptolemeusza”, „Odkrywanie Kalisza wczesno艣redniowiecznego”, „Umocnienia grodu”, „Cmentarzyska”, „Najstarszy ko艣ci贸艂 Kalisza”, „Kolegiata pod wezwaniem 艢w. Paw艂a”, „Rzemie艣lnicy i kupcy”, „Monety i skarby wczesno艣redniowiecznego Kalisza”, „W艂adcy i wielmo偶e” oraz „Miasto lokacyjne”.
Wystawa jest efektem wsp贸艂pracy archeolog贸w z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Muzeum Okr臋gowego Ziemi Kaliskiej, Muzeum Archeologicznego w Biskupinie z Urz臋dem Miasta Kalisza.
Ekspozycja w Pa艅stwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, ul. D艂uga 52 (Arsena艂) b臋dzie czynna do 25 czerwca.
PAP - Nauka w Polsce, Bogus艂awa Szumiec-Presch reo http://www.naukapolska.pap.pl/ {mos_sb_discuss:7} |