Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Kolejne badania archeologiczne przy Pałacu Branickich w Białymstoku
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Kolejne badania archeologiczne przy Pałacu Branickich w Białymstoku Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Określenie dokładnego zasięgu odkrytej w minionym roku osady z przełomu V i VI wieku przed naszą erą na terenach przy Pałacu Branickich w centrum Białegostoku – to jeden z celów rozpoczętych właśnie badań archeologicznych w tym miejscu.
Badania prowadzi Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Toczą się na razie w dwóch miejscach - na wschodnim dziedzińcu pałacu oraz poza terenem pałacowego ogrodzenia - ale miejsc wykopalisk będzie jeszcze kilka.

Wykopaliska potrwają miesiąc. Prace zostały dofinansowane przez władze Białegostoku kwotą 12 tys. zł.

Jak poinformował nadzorujący badania na wschodnim dziedzińcu archeolog Ireneusz Kryński, zdjęto już darń, wykopaliska będą prowadzone w tym miejscu na powierzchni 100 metrów kwadratowych. Ich celem jest właśnie zbadanie zasięgu odkrytej osady.

W 2005 i 2006 roku archeolodzy odkryli na wschodnim dziedzińcu zarys chaty sprzed 2,5 tys. lat, przedmioty z brązu i wiele fragmentów glinianych naczyń z okresu tzw. ceramiki kreskowanej.

Nazwa „kreskowana" pochodzi od sposobu zdobienia glinianych naczyń kreskami, które wykonywano pocierając np. trzciną o glinę. Centrum kultury kreskowanej znajdowało się na Białorusi i Litwie.

Na terenie przy Pałacu Branickich, ale od strony ogrodów,  poza ogrodzeniem pałacowym, badania zaczęła też druga ekipa badawcza, również pod nadzorem Muzeum Podlaskiego. Celem tych badań jest określenie pierwotnych założeń parkowo-pałacowych.

Jak wyjaśnił nadzorujący te prace Leszek Pawlata, archeolodzy badać będą pozostałości po tak zwanym pawilonie pruskim - po to, by może kiedyś można go było zrekonstruować. W innym miejscu badane będą ślady okolic dawnego pawilonu  chińskiego - alejek i wodnych kaskad. Naukowcy będą  także szukać śladów zasypanego krytego ogrodowego przejścia.

Celem wszystkich badań jest lepsze poznanie historii Białegostoku. Pochodzący z czasów baroku, wielokrotnie przekształcany na przestrzeni wieków Pałac Branickich to główny zabytek w mieście i jeden z najważniejszych w regionie. W dawnej Rzeczpospolitej był uważany za jeden z najświetniejszych dworów magnackich.

Od lat, z przerwami, trwają prace nad odtwarzaniem pierwotnych założeń barokowego przypałacowego ogrodu. Zgodnie z pierwotnymi wzorami z ikonografii, odtworzono bukszpanowe, ozdobne nasadzenia. KOW

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO