Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow III Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą - w czerwcu
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
III Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą - w czerwcu Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Historia Lądu nad Wartą i Ziemi Nadwarciańskiej (Wielkopolska) sprzed tysiąca lat ożyje podczas III Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej, który odbędzie się w tej miejscowości 2 i 3 czerwca, pod hasłem „Pielgrzymki i podróże”.
Rozpoczęły się prace nad organizacją festiwalu, w których uczestniczą archeolodzy z Poznania, w tym pracownicy tamtejszego Muzeum Archeologicznego, a także salezjańskiego seminarium duchownego w Lądzie - informuje prezes Fundacji „Unia Nadwarciańska”, wicestarosta powiatu słupeckiego, Henryka Mizerska.

„W średniowiecznych czasach władcy objeżdżali swoje ziemie, misjonarze wyruszali w świat nawracać pogańskie ludy, pątnicy zdążali do świętych miejsc, kupcy jeździli po dworach, grodach i targach, wojownicy szli na wojnę do cudzego kraju, w poszukiwaniu sławy i łupów. Podróżowali też rzemieślnicy, muzycy, komedianci. O tym wszystkim opowiadać będzie tegoroczny festiwal” – wyjaśnia Mizerska.

Główne festiwalowe wydarzenia toczyć się będą przy grodzie wczesnośredniowiecznym - zrekonstruowanym w Lądzie nad Wartą w ubiegłym roku, dzięki finansowej pomocy Unii Europejskiej - a także w pobliskim klasztorze pocysterskim. Ale tegoroczną nowością będzie to, że impreza poszerzy swój obszar działania.

Będzie okazja zwiedzenia innych, sąsiadujących z Lądem miejscowości: Zagórowa – dawnego miasteczka cystersów, Ciążenia – dawnej rezydencji biskupów poznańskich, Słupcy – średniowiecznego miasta biskupów poznańskich i królewskiego miasta Pyzdry - jednego z największych miast średniowiecznej Wielkopolski.

W festiwalowym programie znalazły się wykłady, poświęcone pielgrzymkom i podróżom w średniowieczu, wystawy, koncerty muzyki dawnej, inscenizacje historyczne, prezentacje rzemiosł średniowiecznych, pokazy walk, turnieje szachowe i zajęcia edukacyjne dla dzieci.

„Ważnym wydarzeniem będą dwa nabożeństwa według średniowiecznego rytu, odprawione z udziałem warszawskiego zespołu +Bornus Consort+. W lądzkim klasztorze będzie można zobaczyć wystawę +Pielgrzymka Ottona III do grobu św. Wojciecha+, zorganizowaną ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Na pewno wiele osób zainteresują pokazy dawnych środków transportu: kopie dwóch średniowiecznych łodzi, wozów. Będą też oczywiście konie” – zapowiada Mizerska. 

Gród w Lądzie został założony na piaszczystej kępie, tzw. Rydlowej Górze w pradolinie Warty. Badania wykopaliskowe, przeprowadzone w tej okolicy w latach 1960-1986 przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Poznaniu wykazały, że powstał on jeszcze w czasach przedpiastowskich. W I połowie X wieku został włączony do formującego się państwa pierwszych Piastów, stając się prężnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym, militarnym i religijnym.  JES

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO