Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow III Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
III Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Wojowie, rzemieślnicy, muzykanci i turyści z całej Polski szykują się do udziału w III Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą, który odbędzie się 2 i 3 czerwca.
Głównym tematem tegorocznej edycji będą pielgrzymki i podróże. "Tej tematyce poświęcone będą wykłady, wystawy, inscenizacje historyczne, zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz pokazy dawnych środków transportu - kopii średniowiecznych łodzi pływających po Warcie, wozów oraz koni" - informuje dr Agnieszka Mączyńska z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Festiwal ma na celu przypomnienie dawnej roli Lądu -(miejscowość w powiecie słupeckim), jako ważnego ośrodka państwa wczesnopiastowskiego i rozwoju życia monastycznego w Polsce, a także jak wyjaśniają organizatorzy, popularyzację wiedzy na temat dorobku średniowiecznych Słowian i ich związków z kulturą europejską.

Festiwal będzie się odbywał w dwóch miejscach - przy zrekonstruowanym grodzie wczesnośredniowiecznym oraz w klasztorze pocysterskim.

Na terenie grodu prezentowane będą dawne rzemiosła, pokazy uzbrojenia i walk, inscenizacje historyczne i sceny z życia dawnych Słowian oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Będzie im towarzyszyć muzyka średniowieczna i folkowa.

Muzykę będzie można usłyszeć także w klasztorze.
"Ważnym elementem będzie msza odprawiona według średniowiecznego rytu „Missa pro defunctis qui in servitio evangeli in terra nostra laboraverunt”. Tu także odbędą się wykłady popularno-naukowe poświęcone pielgrzymkom i podróżom w średniowieczu. Zaprezentowane zostaną rzemiosła związane z życiem dawnego klasztoru - m.in. wyrób wiraży i skryptorium oraz wystawy "400 tys. kroków - moja droga do Composteli" i "Przeżyjmy to jeszcze raz - Ląd 2006". 

"Do tematyki festiwalowej nawiązywać będą również imprezy towarzyszące: wycieczka do ciekawych miejscowości położonych w pobliżu Lądu – Zagórowa (dawnego miasteczka cystersów), Pyzdr (średniowiecznego miasta królów polskich), Ciążenia (dawnej rezydencji biskupów poznańskich) oraz Słupcy (średniowiecznego miasta biskupów poznańskich) oraz pieszej wyprawy po pradolinie Warty organizowanej w ramach Ekspedycji Nadwarciańskiej" - informuje Agnieszka Mączyńska.

Imprezie towarzyszyć będzie przegląd filmów o Lądzie i ziemi nadwarciańskiej, zwieńczony pokazem filmu „Kto nigdy nie żył” w reż. Andrzeja Seweryna.

Agnieszka Mączyńska dodaje, że podsumowaniem III Festiwalu będzie publikacja zawierająca teksty wykładów popularno-naukowych, które zostały wygłoszone w klasztorze przez najlepszych znawców tematu - prof. Władysława Duczkę z Uppsali, prof. Leszka Wojciechowskiego z Lublina oraz prof. Dorotę Żołądź-Strzelczyk i prof. Jerzego Strzelczyka z Poznania.

Program imprezy dostępny na:
http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum/muz_pol/imprezy/lad_07/program.html

Oragnizatorzy Festiwalu: Starostwo Powiatowe w Słupcy, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich - Oddział w Poznaniu, Urząd Gminy w Lądku, Urząd Miasta i Gminy w Zagórowie, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Fundacja „Patrimonium” w Poznaniu, Fundacja „Unia Nadwarciańska”, Towarzystwo Przyjaciół Lądu i Ziemi Nadwarciańskiej, Słupeckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Słupcy oraz Słupecka Organizacja Turystyczna w Słupcy. BSZ

PAP - Nauka w Polsce
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO