Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Historycy i archeolog laureatami Nagrody "Przeglądu Wschodniego"
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Historycy i archeolog laureatami Nagrody "Przeglądu Wschodniego" Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Historyk i publicysta Bogdan Gancarz oraz historyk sztuki PAN Maria Kałamajska-Saeed zostali laureatami Nagrody Krajowej kwartalnika "Przegląd Wschodni" za rok 2006.  Nagrody są przyznawane za najlepsze książki naukowe poświęcone tematyce Europy Wschodniej i Rosji od średniowiecza do współczesności.
Wyróżniani są twórcy podejmujący  problematykę wspólnego dziedzictwa regionu i różnic pomiędzy poszczególnymi narodami go zamieszkującymi..
Bogdan Gancarz został nagrodzony za pracę "My, szlachta ukraińska... Zarys życia i działalności Wacława Lipińskiego (1882-1914)", zaś Marię Kałamajską-Saeed wyróżniono za "Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa nowogródzkiego" oraz za "Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa wileńskiego".

Nagrodę Zagraniczną "Przeglądu Wschodniego" przyznano archeologowi z Uniwersytetu w Uppsali, Władysławowi Duczko za pracę "Ruś Wikingów" oraz slawiście z Uniwersytetu w Kilonii, Mathiasowi Niendorfowi za "Das Grossfuerstentum Litauen. Studien zur Nationsbildung in der Fruehen Neuzeit (1569-1795)".

Nagrodą Specjalną za całokształt twórczości został wyróżniony historyk z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Władysław Serczyk, natomiast Nagrodę w kategorii Edycja Źródeł przyznano archiwistce z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą, Urszuli Paszkiewicz za pracę "Inwentarze i katalogi bibliotek z ziem wschodnich Rzeczypospolitej do 1939 roku".

Nagrodę Specjalną im. Aleksandra Gieysztora wyróżniono historyka z Uniwersytetu Wileńskiego, Alfredasa Bumblauskasa. Laudację podczas wręczenia tej nagrody wygłosi b. ambasador RP na Litwie, b. wiceminister spraw wewnętrznych, Jan Widacki.

Wyróżnienia zostaną wręczone 17 marca w Warszawie.

Nagrodami "Przeglądu Wschodniego" w latach ubiegłych zostali uhonorowani m.in. Norman Davis, Anne Applebaum, Jerzy Kłoczkowski i Grzegorz Motyka.

Kwartalnik "Przegląd Wschodni" istnieje od 1991 roku. Zajmuje się historią Europy Wschodniej i Rosji od średniowiecza od współczesności jako regionu kulturowo-politycznego. Nagrody "Przeglądu" są przyznawane od 1993 za najlepsze książki naukowe poświęcone tej tematyce. AKN

PAP - Nauka w Polsce

tot
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO