Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Grobowiec pod wiszącą skałą
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Grobowiec pod wiszącą skałą Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Coraz więcej śladów wskazuje na to, że na półce skalnej powyżej słynnej świątyni Hatszepsut w Egipcie znajduje się grobowiec faraona z XXI dynastii - uważa prof. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jeśli ta hipoteza jest prawdziwa, polscy archeolodzy są o krok od wielkiego odkrycia.
Na drodze do rozwiązania tej zagadki stoi jednak niemała przeszkoda – 1000-tonowa skała wisząca nad skalnym urwiskiem. Prof. Niwiński kieruje pracami Skalnej Ekspedycji Archeologicznej, prowadzonej przez Uniwersytet Warszawski przy współpracy Uniwersytetu Ain Shams w Kairze. Terenem badań ekspedycji jest  skalna ściana o wysokości ponad 100 metrów - na tyłach świątyni królowej Hatszepsut rekonstruowanej przez polskich specjalistów.
Według prof. Niwińskiego, w Deir el Bahari mogą spoczywać egipscy władcy, których grobowców dotychczas nie znaleziono ani w pobliskiej Dolinie Królów, ani w innych znanych nam nekropoliach.

 „Istnieje tekst z początku XVIII dynastii w Egipcie, opowiadający o ogromnej ulewie, która zniszczyła wcześniejsze groby królewskie. Po tej klęsce żywiołowej królowie postanowili przenieść miejsca swojego pochówku wyżej. To pasuje do mojej hipotezy o grobowcu znajdującym się powyżej świątyni Hatszepsut” – wyjaśnia prof. Niwiński. „W tym miejscu nie prowadzono przed nami żadnych badań archeologicznych. Mamy więc szansę na wielkie odkrycie" – mówi prof. Niwiński.

Kolejne badania utwierdzają go w przekonaniu, że na półce skalnej można się spodziewać grobowca królewskiego, przypuszczalnie z XXI dynastii rządzącej w Egipcie w XI-X wieku p.n.e.

"Są wyraźne przesłanki, że znajduje się tam ważny, nie obrabowany grobowiec o architekturze odmiennej niż skrytki skalne z czasów tej dynastii” – wyjaśnia prof. Niwiński.

Jak dodaje, w tym roku badania geofizyczne platformy wykazały istnienie w dwóch miejscach platformy pustki (tzw. anomalie). „Te anomalie idealnie zgadzają się z możliwym przebiegiem korytarza grobowego” – uważa naukowiec. 

Inną przesłanką są znalezione już poprzednio w tamtym miejscu ślady urządzeń, chroniących platformę przed wodą. „Jeśli ponad 3 tysiące lat temu włożono tyle pracy dla zabezpieczenia półki skalnej, to prawdopodobnie znajduje się tu jakiś ważny obiekt,  zapewne grób królewski" – zaznacza prof. Niwiński.

Badacz jest przekonany, że  w starożytności na półce skalnej prowadzono bardzo intensywne prace inżynieryjne. „Nasypano tam,  tylko siłą ludzkich rąk, cztery tysiące ton  kamieni. Wszystko wskazuje na to, że Egipcjanie chcieli w ten sposób uchronić grób królewski przed rabunkiem” – wyjaśnia prof. Niwiński. Usuwanie tych kamieni zajęło wynajętym przez współczesną ekspedycję robotnikom kilka ostatnich lat.

Po oczyszczeniu półki skalnej z kamieni pojawił się jednak kolejny problem. „Wytypowane przez nas miejsce, kryjące zapewne wejścia do grobowca, jest usytuowane pod olbrzymią skałą, zawieszoną nad świątynią Hatszepsut. Skałę tę trzeba usunąć – także dlatego że zagraża życiu tysięcy turystów, którzy odwiedzają co roku świątynię” – wyjaśnia prof. Niwiński.
Badacz wystąpił niedawno do egipskiej Rady Najwyższej do Spraw Zabytków z wnioskiem o usunięcie tej skały w listopadzie tego roku. „Wstępnie Egipcjanie zgodzili się, ale wciąż czekam na ich formalną decyzję. Jeśli będzie pozytywna, już w końcu tego roku skała będzie usunięta” – mówi  prof. Niwiński.

A wtedy okaże się, czy rzeczywiście,  jak sądzi archeolog,  skała przy świątyni Hatszepsut kryje miejsce pochówku faraona.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk
reo http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO