Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Gniezno czy Giecz - najstarszym grodem piastowskim?
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota






Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Gniezno czy Giecz - najstarszym grodem piastowskim? Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Najstarszym piastowskim grodem był Giecz, a nie Gniezno. A głównym budowniczym państwa Polan był nie Mieszko I, ale jego ojciec Siemomysł dowodzą najnowsze badania poznańskich archeologów - poinformowałą "Gazeta Wyborcza".
Kiedy powstały pierwsze grody piastowskie? "To sensacja. Historycy nie zdają sobie jeszcze w pełni sprawy ze znaczenia tych badań" - komentuje prof. Tomasz Jasiński, mediewista z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

"Odkrycia dużo zmieniają. Podręczniki się zdezaktualizowały" - podkreśla prof. Andrzej Buko, dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

Ostatnimi laty naukowcy coraz częściej "odmładzają" państwo polskie, nawet o 100 lat. Przekonują ich do tego zaskakujące wyniki kilkunastoletnich prac prowadzonych na terenie wczesnośredniowiecznych grodów w centrum Wielkopolski - kolebce państwa polskiego. Z tzw. badań dendrochronologicznych wynika, że to gród w peryferyjnym dziś Gieczu (wieś między Poznaniem a Wrześnią), a nie w Gnieźnie był pierwszą siedzibą rodu Piastów - czytamy w gazecie.

Dendrochronologia polega na odczytywaniu z przekroju drzewa daty jego ścięcia. Prof. Marek Krąpiec z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie stworzył dla dębu z Wielkopolski specjalną skalę, która pozwala określić datę ścięcia drzewa nawet do 2 tys. lat wstecz. "Szerokość przyrostów drzewa jest zależna od klimatu. Sekwencje klimatyczne na przestrzeni lat są niepowtarzalne, ich zapis w postaci rocznych przyrostów to jak odcisk palca" - tłumaczy prof. Krąpiec.

Badania dendrochronologiczne nie pozostawiają wątpliwości: gród w Gieczu zbudowano w latach 60. IX wieku - gród w Gnieźnie (dzieciom w polskich szkołach znany m.in. z legendy o Lechu, Czechu i Rusie) postawiono dopiero około 940 roku. Historycy podkreślają jednocześnie, że już przed 940 r. Gniezno mogło odgrywać inną rolę - miejsca pogańskiego kultu.

Dzięki tym samym badaniom coraz więcej wiemy także o kształtowaniu się państwa pierwszych Piastów jeszcze przed przyjęciem chrztu. W latach 30. X w., gdy rządził nim Siemomysław, ojciec Mieszka I (choć do jego ojcostwa historycy nie mają stuprocentowej pewności), pod topór poszły ogromne połacie lasów w centralnej Wielkopolsce.

Z dębowych bali zbudowano wtedy najważniejsze grody formującego się państwa: Gniezno, Bnin i - być może - Poznań. Wiemy już także, że to Siemomysł, a nie Mieszko, jako pierwszy rozpoczął ekspansję terytorialną. Archeolodzy mają dowody na spalenie i zniszczenie przez Piastów całej sieci grodów plemiennych położonych między Obrą i Baryczą.

"Po dojściu do władzy Mieszko I przebudował grody założone przez ojca, m.in. ten na Ostrowie Lednickim. W latach 70. X wieku książe przyłączył też pas ziemi nadnoteckiej - wały grodu w Santoku datowane są właśnie na 970 r. - mówi dr Michał Kara z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. - W tej i kolejnej dekadzie mamy do czynienia z akcją scalania ziem państwa i budowania nowych grodów na terenie całej Wielkopolski". Syn Mieszka - Bolesław Chrobry przyłączył natomiast prowincje wcześniej zhołdowane: Śląsk, Kraków i Pomorze. SAW

PAP - Nauka w Polsce

tot/ kap/
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO