Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Elementy gotyckich witraży odkryli archeolodzy w Bielsku-Białej
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Elementy gotyckich witraży odkryli archeolodzy w Bielsku-Białej Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Dużą liczbę średniowiecznych gomółek, czyli niewielkich okrągłych szybek stosowanych w gotyckich witrażach, znaleźli archeolodzy w ziemi podczas konserwacji kościoła św. Stanisława, najstarszej świątyni w diecezji bielsko-żywieckiej - dowiedziała się PAP w bielskiej parafii św. Stanisława.
Proboszcz parafii ks. Antoni Kulawik powiedział dziennikarzom, że przy kościele prowadzone są obecnie prace konserwatorskie. Remontowany jest zabytkowy mur kamienny i osuszana północna ściana świątyni. Właśnie tam archeolodzy znaleźli gomółki.

Zdaniem archeologa z muzeum w Bielsku-Białej, Bogusława Chorążego, dzięki znalezisku łatwiej można sobie wyobrazić, jak wyglądała świątynia i jak się zmieniała. Znaczna część zabytkowych gomółek zachowała się w całości i niewykluczone, że zostaną one użyte do rekonstrukcji części nawy kościelnej.

Gotycki kościół św. Stanisława wybudowano w drugiej połowie XIV wieku. Został ufundowany przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. To najstarsza bielska świątynia. W kościele znajdują się m.in. portale z 1380 roku, drzwi z zakrystii do prezbiterium z 1500 roku, tryptyk gotycki ze scenami życia i męki św. Stanisława. SZF

PAP - Nauka w Polsce

tot
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO