Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Dzieła sztuki egipskiej na wystawie w Krakowie
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Dzieła sztuki egipskiej na wystawie w Krakowie Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Zdjęcia dzieł sztuki pochodzących z dwóch depozytów znalezionych przez polskich archeologów w Tell el-Farcha w Delcie Nilu, m.in. figurek z kłów hipopotama, modeli różnych przedmiotów z kamienia, fajansu i kości, rytualnych noży oraz małych naczyń kamiennych można od 5 stycznia oglądać na wystawie w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Wystawa "Kość i złoto. Początki sztuki egipskiej" prezentuje odkrycia archeologiczne dokonane tam w ostatnich latach przez Polską Ekspedycję Archeologiczną do Wschodniej Delty Nilu. Autorem zdjęć jest Robert Słaboński, fotografik, wielokrotny uczestnik badań archeologicznych w Egipcie.
 
"Cywilizacja starożytnego Egiptu wydaje się być, na pierwszy rzut oka, stosunkowo nieźle znana. Piramidy, monumentalne świątynie, królewskie grobowce badane od ponad stu lat dostarczyły licznych spektakularnych odkryć, pozwalając na rozstrzygnięcie wielu zagadek i znaczny postęp w rekonstrukcji dziejów państwa faraonów. Nadal jednak nasza wiedza jest bardzo skromna i ciągle pojawiają się nowe nierozwiązane dotąd problemy i błędne, wynikające z niedostatecznej ilości danych, hipotezy i teorie" - mówi archeolog Piotr Kołodziejski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak wyjaśnia, jednym z najważniejszych zagadnień we współczesnej egiptologii są początki tego starożytnego państwa. "Szczególnie istotnym a jednocześnie słabo zbadanym problemem jest kwestia zjednoczenia się dwóch rejonów - Górnego i Dolnego Egiptu co w efekcie było początkiem monarchii pierwszych faraonów" - tłumaczy.

Ważnym źródłem informacji dotyczących tego rejonu w okresie kształtowania się egipskiej państwowości jest leżące w Delcie Nilu stanowisko Tell el-Farcha.

Archeolodzy z Polskiej Ekspedycji Archeologicznej do Wschodniej Delty Nilu prowadzą tam swoje badania od 1998 roku. Są wśrod nich naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Badacze, pracujący pod kierunkiem prof. Krzysztofa Ciałowicza i dr. Marka Chłodnickiego, dokonali tam sensacyjnych odkryć. "Odkryto m.in. unikalny pod względem artystycznym depozyt figurek z kłów hipopotama, a zwłaszcza najstarsze egipskie złote figury ukazujące przedhistorycznego władcę i jego syna-następcę a także szereg niezwykłych budowli takich jak najstarsze na świecie browary czy rezydencja przedhistorycznego księcia wzbudziły ogromne zainteresowanie specjalistów i mediów na całym świecie" - wyjaśnia Piotr Kołodziejski.

*****

Wystawę, zorganizowaną pod honorowym patronatem
prezydenta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego i rektora UJ – prof. Karola Musioła, można oglądać do 22 lutego w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Jagiellońskiej 15. BSZ

PAP - Nauka w Polsce
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO