Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Dużą płaskorzeźbę sprzed 2300 lat odkryto w Iranie
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Dużą płaskorzeźbę sprzed 2300 lat odkryto w Iranie Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Archeolodzy odkryli w południowo-zachodnim Iranie wykutą w skale płaskorzeźbę dużych rozmiarów z czasów okresu postachemenidzkiego (333-248 r. p.n.e.) - donosi serwis internetowy CHN Agency.
Odkrycia dokonał zespół naukowców, prowadzący prace wykopaliskowe w pobliżu zbiornika wody w Salman-e Farsi, w prowincji Fars.

Płaskorzeźba, przedstawiająca postać łucznika na koniu, wykuta jest w skale o wymiarach 3,3 metra długości i 3,7 metra wysokości.

Jak wyjaśnił Alireza Jafari Zand, szef zespołu archeologów prowadzącego prace wykopaliskowe na terenie położonym za zaporą w Salman-e Farsi, znalezisko znajduje się na granicy najwyższego możliwego stanu wody w zbiorniku.

Zdaniem naukowca, odkrytej płaskorzeźbie nie grozi bezpośrednio zalanie wodą, ale ze względu na stwierdzone poważne uszkodzenia spowodowane upływem czasu, konieczne jest wzmocnienie jej powierzchni.

Według ekspertów płaskorzeźba z okresu postachemenidzkiego to bardzo rzadkie znalezisko, a odkrycie w Salman-e Farsi jest pierwszym tego typu w całej prowincji Fars.

Mimo że strój wykutego w kamieniu jeźdźca jest podobny do stroju wojowników z okresu panowania dynastii Achemenidów (550-330 r. p.n.e.), to - zdaniem archeologów - płaskorzeźba powstała w okresie późniejszym.

Badania archeologiczne, prowadzone na terenach przeznaczonych do zalania w wyniku napełnienia zbiornika Salman-e Farsi, ujawniły już istnienie pozostałości miasta z okresu postachemenidzkiego oraz dynastii Sasanidów (226-652 r. n.e.) na obszarze o powierzchni 350 hektarów. Do odkrytych w mieście ruin budowli należy forteca, świątynia ognia, targ oraz pozostałości budynków mieszkalnych. JACK

PAP - Nauka w Polsce

tot
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO