Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow "Człowiek Lodu" sprzed 5 tys. lat zginął od strzały
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
"Człowiek Lodu" sprzed 5 tys. lat zginął od strzały Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Naukowcy zdołali wreszcie odkryć, co było przyczyną zgonu słynnego "Oetzi", myśliwego sprzed 5 tys. lat, którego zmumifikowane zwłoki odnaleziono kilkanaście lat temu zamrożone w alpejskim lodowcu, powyżej 3 tys. metrów nad poziomem morza - informację na ten temat opublikowało pismo "Journal of Archeological Science".
Supernowoczesne badania wykazały, że "Oetzi" zginął od strzały, która przebiła mu tętnicę i spowodowała wykrwawienie.

Naukowcy ze Szwajcarii i Włoch wykorzystali nieinwazyjne techniki obrazowania medycznego do przebadania zamrożonych zwłok myśliwego. Analizy ujawniły, że strzała, która ugodziła go od tyłu, rozerwała tętnicę szyjną, powodując gwałtowny krwotok, wstrząs, a w końcu atak serca.

Nawet dzisiaj tego rodzaju rana byłaby śmiertelnie niebezpieczna, a szanse przeżycia, do czasu dowiezienia do szpitala i przejścia niezbędnej operacji, nie przekraczałaby 40 procent, uważają badacze.

Fakt, że strzała została wyciągnięta z ciała przed śmiercią, pogorszył sytuację i przyspieszył zgon - ocenił prof. Frank Ruehli z Uniwersytetu w Zurychu, który przeprowadzał badania wspólnie z naukowcami z Bolzano w północnych Włoszech, gdzie ciało jest przechowywane w specjalnych warunkach.

Przeskanowanie ciała potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia, że zgon miał związek z grotem strzały, który utkwił w ciele wędrowca, przekraczającego najwyższe przełęcze alpejskie miedzy obecnymi Włochami a południową Austrią. Nowe odkrycia wykluczyły natomiast inne teorie, na przykład, że padł on ofiarą rytualnych obrzędów albo że zmarł z wycieńczenia w trakcie długotrwałej burzy.

Naukowcy zastosowali najnowocześniejszą tomografię komputerową wysokiej rozdzielczości, pozwalającą stworzyć trójwymiarowe obrazy ciała "Oetziego" i poszczególnych jego organów, bez ingerencji chirurgicznej i rozmrażania go, co mogłoby zniszczyć liczące 5 tys. lat zwłoki.

"Oetzi" stał się jedną z najsłynniejszych postaci 1991 roku, kiedy to jego ciało odkryli alpiniści w lodowcu na wysokości 3210 metrów nad poziomem morza, w pobliżu granicy austriacko-włoskiej. Archeolodzy przypuszczali, że "Człowiek Lodu", który miał ze sobą łuk, kołczan ze strzałami i miedziany toporek, był myśliwym lub wojownikiem, zabitym w walce z przedstawicielami obcego plemienia.

Inna teoria mówi, że był wędrowcą, przekraczającym Alpy z południa na północ w celach handlowych lub szpiegowskich. Odkrycie jego mumii spowodowało wiele rewolucyjnych zmian w myśleniu o przeszłości naszego kontynentu, m.in. pozwoliło przesunąć o około tysiąc lat czas wykorzystania w tej części kontynentu miedzianych narzędzi. WIT

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO