Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Ceramika z Narges Tappeh ujawnia dietę starożytnych Persów
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Ceramika z Narges Tappeh ujawnia dietę starożytnych Persów Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Pochówek kobiecy z niecodziennymi darami grobowymi oraz naczynia z resztkami ziaren jadalnych roślin odnaleźli irańscy archeolodzy prowadzący prace na stanowisku Narges Tappeh - informuje serwis internetowy "Mehr News".
Narges Tappeh jest stanowiskiem w pobliżu współczesnego miasta Gorgan w północnym Iranie. Na stanowisku położonym na terenie przyszłego lotniska archeolodzy odsłonili dotychczas cmentarzysko, pozostałości architektury oraz wiele zabytków ruchomych: ceramiki, statuetek i rzeźb. Najstarsze zabytki pochodzą z epoki neolitu, najbardziej współczesne to ceglana warownia i cmentarzysko z epoki islamskiej.

Archeolodzy określili odkryty grób jako wyjątkowy. Szczątki z I tysiąclecia p.n.e. ułożono w pozycji przykucniętej, z podwiniętymi nogami. Pod jej prawym ramieniem badacze odnaleźli figurkę przedstawiającą kozę.

W grobie znajdowała się również laska z rzeźbionym uchwytem. Relief przedstawia jaszczurkę, zwierzę dotychczas nieznane z reliefów odnajdowanych na innych stanowiskach z tej epoki. W grobie złożono również naszyjnik, kolczyki, bransolety, spinki do włosów oraz pierścienie.

Na 17 tys. metrów kwadratowych stanowiska odnaleziono również fragmenty ceramiki zawierające resztki pożywienia mieszkańców Narges Tappeh z I tysiąclecia p.n.e. W tracie szczegółowej analizy na ściankach jednego z naczyń archeolodzy natrafili na ziarna kukurydzy i soczewicy.

Stanowisko zostało odkryte już w latach 70. zeszłego wieku, prowadziła na nim prace misja japońskich archeologów, jednak wykopaliska zostały przerwane po rewolucji islamskiej w Iranie w 1979 roku. Obecne prace mają charakter ratunkowy, już wkrótce na obszarze, gdzie znaleziono pozostałości sprzed 3 tys. lat, ruszy budowa pasa startowego nowego lotniska w Gorgan. JACK

Pełna treść artykułu znajduje się w Serwisie Naukowym PAP.

PAP - Nauka w Polsce

bsz
{mos_sb_discuss:7}


 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO