Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Biżuterię z muszli sprzed 82 tys. lat odkryto w Maroku
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Biżuterię z muszli sprzed 82 tys. lat odkryto w Maroku Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Angielscy archeolodzy odkryli w Maroku koraliki z muszli sprzed 82 tys. lat, które mogą być najstarszymi znanymi na świecie ludzkimi ozdobami - donosi serwis internetowy Oxford Mail.
Zespół naukowców z Francji, Niemiec i Maroka, pracujący pod kierunkiem angielskich archeologów z Instytutu Archeologii z Uniwersytetu w Oksfordzie, odkrył w wapiennej jaskini w Maroku ręcznie wykonane koraliki z muszelek, których wiek eksperci szacują na 82 tys. lat.

Odkrycia dokonano w Grocie Gołębi w Taforalt we wschodniej części kraju.

Zdaniem profesora Nicka Bartona, szefa oksfordzkiego Instytutu Archeologii, znalezisko może świadczyć o wytwarzaniu przez mieszkańców Afryki Północnej przedmiotów typowo symbolicznych - jak koraliki - nawet 40 tys. lat wcześniej niż w Europie.

Odnalezione koraliki zostały wykonane z muszli gatunku Nassarius, małży występujących w ciepłych morzach i rafach koralowych Azji, Ameryki i na Pacyfiku.

Muszle zostały delikatnie przedziurawione, w sposób umożliwiający zrobienie z nich naszyjnika, i pokryte czerwoną ochrą. Podobne muszle znajdowano już na stanowiskach w Algierii, Izraelu i w południowej Afryce.

Międzynarodowy zespół naukowców prowadzi w Maroku od pięciu lat wykopaliska w poszukiwaniu pozostałości pierwotnych ludzi w Afryce i śladów ich wędrówek.

Wyniki pracy zespołu zostały opublikowane w czerwcowym wydaniu "Proceedings of the National Academy of Sciences".JACK

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO