Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Biżuteria Gotów sprzed 1,5 tysiąca lat w gdańskim muzeum
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Biżuteria Gotów sprzed 1,5 tysiąca lat w gdańskim muzeum Drukuj E-mail
PAP – Nauka w Polsce   
Dziedzictwo ludności kultury wielbarskiej, w postaci różnorodnych ozdób z brązu, złota i srebra będzie można podziwiać na wystawie w gdańskim Muzeum Archeologicznym, czynnej podczas wakacji.
W gablotach muzealnych znalazły się wyroby jubilerskie pochodzące z cmentarzyska w Kowalewku, niedaleko Obornik Wielkopolskich. W czasie prac archeologicznych natrafiono tam na prawie 500 bogato wyposażonych grobów. Pośród znalezisk wyróżniały się bransolety z końcami w kształcie stylizowanych głów węży, zapięcia kolii – tzw. klamerki esowate, wisiorki i fibule.
Oprócz zabytków z Kowalewka, zwiedzający obejrzą przedmioty z innych cmentarzysk kultury wielbarskiej z obszaru północnej Polski. Zabytki datowane są na I-IV wiek.

Archeologiczna kultura wielbarska jest łączona z Gotami - skandynawskim plemieniem przybyłym na teren Pomorza na przełomie er. W pierwszej połowie III wieku rozpoczęła się ich dalsza wędrówka na południe, ku Morzu Czarnemu.

Na terenie Polski ludność tej kultury pozostawiła po sobie liczne cmentarzyska i osady.

Wystawę „Biżuteria Gotów”, przygotowaną przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, będzie można obejrzeć w siedzibie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 25/26 w terminie od 30 czerwca do 31 sierpnia 2006 roku w godzinach 10-17.

PAP – Nauka w Polsce, Adam Lisiecki

reo http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO