Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Archeolodzy zbadali zawartość kurhanu z VIII-IX w. odkrytego w Międzygórzu
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Archeolodzy zbadali zawartość kurhanu z VIII-IX w. odkrytego w Międzygórzu Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Spalone kości ludzkie, fragmenty glinianych naczyń i nóż żelazny odkryto podczas badań archeologicznych kurhanu z VIII-IX wieku w Międzygórzu (Świętokrzyskie). Znaleziska pochodzą z tzw. nakurhanowego pochówku ciałopalnego, tzn. są spalonymi szczątkami zmarłych, złożonymi w popielnicach w specjalnym nasypie - twierdzą archeolodzy.
Liczące 13 kopców wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe w Międzygórzu zostało odkryte w 2004 roku, natomiast pierwsze badania przeprowadzono tam przed rokiem. W trakcie obecnych badań rozpoznano w całości jeden kurhan o średnicy ponad 10 metrów i wysokości 1,5 metra oraz teren w jego sąsiedztwie - poinformował dr Marek Florek z sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach.


U podnóża badanego kopca i między nim a innymi kurhanami znaleziono kilka potłuczonych naczyń, rozbitych prawdopodobnie podczas odbywających się na terenie cmentarzyska styp pogrzebowych i obrzędów związanych z kultem zmarłych. "Obrzędy takie odbywały się dwa razy w roku: na przełomie października i listopada oraz wiosną, w terminie odpowiadającym chrześcijańskiemu świętu Zesłania Ducha Świętego, zwanemu w Polsce Zielonymi Świątkami" - powiedział Florek.

Jak wyjaśnił, częścią tych obrzędów były uczty połączone z tańcami i śpiewami. Znalezione w trakcie badań wykopaliskowych potłuczone naczynia wskazują, że po zakończeniu obrzędów ku czci zmarłych były one celowo rozbijane. Praktyka ta ma prawdopodobnie związek z wiarą ówczesnych Słowian, że każda rzecz posiada duszę, a więc chcąc pozostawić zmarłym jakieś przedmioty, np. naczynia, należało je wcześniej "uśmiercić" przez potłuczenie, by uwolnione z nich dusze mogły służyć duszom zmarłych ludzi.

Dowody odbywania tego typu obrzędów na wyżynie sandomierskiej stwierdzono wcześniej w trakcie badań archeologicznych podobnego cmentarzyska kurhanowego w sąsiadującym z Międzygórzem Kleczanowie - zaznaczył Florek

Na cmentarzysku w Kleczanowie podjęto prace wykopaliskowe, w trakcie których przebadany został m.in. grób ludności tzw. kultury pucharów lejkowatych sprzed około 5 tys. lat oraz miejsce przypadkowego odkrycia kości renifera, zapewne z końca epoki lodowej.

Badania w Międzygórzu i Kleczanowie prowadzą archeolodzy z UMCS w Lublinie pod kierownictwem dr Jerzego Libery. MCH

PAP - Nauka w Polsce

tot
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO