Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Archeolodzy odnaleźli prehistoryczne szczątki ludzkie w Meksyku
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Archeolodzy odnaleźli prehistoryczne szczątki ludzkie w Meksyku Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Meksykańscy archeolodzy odkryli w południowo-wschodnim Meksyku szczątki dwóch kobiet i mężczyzny, pochodzące sprzed ponad 10 tys. lat.
Narodowy Instytut Antropologii i Historii Meksyku poinformował, że próbki z odnalezionych szczątków zostały zbadane w laboratoriach w Wielkiej Brytanii, USA i Meksyku. Wszystkie zaangażowane laboratoria określiły wiek próbek na 10 000-14 500 lat.

Zdaniem naukowców znalezisko potwierdza, że obszar południowo-wschodniego Meksyku zalicza się do zaledwie kilku rejonów na kontynencie amerykańskim, gdzie stwierdzono obecność człowieka w czasach prehistorycznych.

Odkrycia dokonano w jaskiniach w Las Palmas, El Templo i Naharoncaves, na obszarze dotychczas uważanym za niezamieszkany.

W jaskini Las Palmas naukowcy znaleźli pozostałości ciała kobiety, która dożyła wieku 44-50 lat. Szczątki 20-30 letniej kobiety mierzącej 141 cm wzrostu i ważącej około 53 kg, odnalezione w jaskini Naharon, znajdowały się na głębokości 22,6 metra pod powierzchnią ziemi, w odległości 368 metrów od wejścia do jaskini.

Najgorzej zachowane pozostałości ciała 25-30 letniego mężczyzny odnalezione zostały w jaskini El Templo.

W zamierzchłej przeszłości rejon znaleziska był terenem suchym, ale jaskinie były zalewane wodą w związku z ustępowaniem ostatniego zlodowacenia w plejstocenie.

Zdaniem archeologów prehistoryczni ludzie używali jaskiń w regionie jako schronienia i miejsc pochówku. JACK

PAP - Nauka w Polsce

tot

http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO