Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Archeolodzy odkryli nowe ślady po domostwach przy Pałacu Branickich
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Archeolodzy odkryli nowe ślady po domostwach przy Pałacu Branickich Drukuj E-mail
PAP Nauka w Polsce   
Dwa paleniska z dwóch domostw z przełomu V i VI wieku przed naszą erą odkryli archeolodzy, którzy prowadzą badania na terenie parku przy Pałacu Branickich w centrum Białegostoku. 
Znaleziono paleniska kamienne i konstrukcje pieca związane z dawnymi domostwami, popioły, węgiel drzewny, a także fragmenty naczyń ceramicznych – poinformował prowadzący badania Ireneusz Kryński z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Odkryte obiekty, które znajdują się w wąskich wykopach założonych przez archeologów, określił jako miejsca, gdzie dawniej w domostwie gotowano posiłki.
Kryński powiedział, że znaleziono także kilka innych obiektów, które dopiero są badane, np. doły, w których dawniej znajdować się mogły słupy służące do konstrukcji domostwa. Znaleziono także wytwory krzemienne. „Rewelacyjnych znalezisk, takich jak np. igły z brązu znalezione podczas naszych wcześniejszych badań, na razie jeszcze nie ma, ale liczymy, że może jeszcze coś się uda odkryć” – zaznaczył Kryński.

Zastrzegł, że nie jest zaskoczony wynikami tegorocznych badań, bo na podstawie tego, co w sąsiedztwie aktualnych stanowisk archeologicznych przy Pałacu Branickich znaleziono w minionych latach, właśnie takich odkryć się spodziewał. Po pierwszych odkryciach w tym miejscu, 2 lata temu, badania są sukcesywnie kontynuowane. Ich efekty badań mają być pokazane jesienią na specjalnej wystawie.

W 2005 i 2006 roku archeolodzy odkryli przy Pałacu Branickich zarys chaty sprzed 2,5 tys. lat, przedmioty z brązu i wiele fragmentów glinianych naczyń z okresu tzw. ceramiki kreskowanej, charakterystycznej dla tych terenów.

Celem wszystkich badań jest lepsze poznanie historii Białegostoku. Pochodzący z czasów baroku Pałac Branickich to główny zabytek w mieście, które powstało i rozwijało się wokół pałacu.

Nazwa ceramiki kreskowanej pochodzi od sposobu zdobienia glinianych naczyń kreskami, które wykonywano np. pocierając trzciną o glinę. Centrum kultury kreskowanej znajdowało się na Białorusi i Litwie. KOW

PAP - Nauka w Polsce

tot
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO