Archeolodzy odkryli nowe ślady po domostwach przy Pałacu Branickich |
|
|
PAP Nauka w Polsce
|
Dwa paleniska z dwóch domostw z przełomu V i VI wieku przed naszą erą odkryli archeolodzy, którzy prowadzą badania na terenie parku przy Pałacu Branickich w centrum Białegostoku.
Znaleziono paleniska kamienne i konstrukcje pieca związane z dawnymi
domostwami, popioły, węgiel drzewny, a także fragmenty naczyń
ceramicznych – poinformował prowadzący badania Ireneusz Kryński z
Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Odkryte obiekty, które znajdują się w
wąskich wykopach założonych przez archeologów, określił jako miejsca,
gdzie dawniej w domostwie gotowano posiłki.
Kryński powiedział, że znaleziono także kilka innych obiektów, które dopiero są badane, np. doły, w których dawniej znajdować się mogły słupy służące do konstrukcji domostwa. Znaleziono także wytwory krzemienne. „Rewelacyjnych znalezisk, takich jak np. igły z brązu znalezione podczas naszych wcześniejszych badań, na razie jeszcze nie ma, ale liczymy, że może jeszcze coś się uda odkryć” – zaznaczył Kryński.
Zastrzegł, że nie jest zaskoczony wynikami tegorocznych badań, bo na podstawie tego, co w sąsiedztwie aktualnych stanowisk archeologicznych przy Pałacu Branickich znaleziono w minionych latach, właśnie takich odkryć się spodziewał. Po pierwszych odkryciach w tym miejscu, 2 lata temu, badania są sukcesywnie kontynuowane. Ich efekty badań mają być pokazane jesienią na specjalnej wystawie.
W 2005 i 2006 roku archeolodzy odkryli przy Pałacu Branickich zarys chaty sprzed 2,5 tys. lat, przedmioty z brązu i wiele fragmentów glinianych naczyń z okresu tzw. ceramiki kreskowanej, charakterystycznej dla tych terenów.
Celem wszystkich badań jest lepsze poznanie historii Białegostoku. Pochodzący z czasów baroku Pałac Branickich to główny zabytek w mieście, które powstało i rozwijało się wokół pałacu.
Nazwa ceramiki kreskowanej pochodzi od sposobu zdobienia glinianych naczyń kreskami, które wykonywano np. pocierając trzciną o glinę. Centrum kultury kreskowanej znajdowało się na Białorusi i Litwie. KOW
PAP - Nauka w Polsce
tot
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
|