Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Archeolodzy odkryli antyczną chińską porcelanę we wraku statku
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Archeolodzy odkryli antyczną chińską porcelanę we wraku statku Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Z wnętrza wraku XIII-wiecznego statku zatopionego na Morzu Południowochińskim archeolodzy wydobyli tysiące fragmentów antycznej chińskiej ceramiki i porcelany - donosi serwis internetowy AHN.
Zespół naukowców badał przez blisko dwa miesiące wrak statku, który został odkryty ponad 10 lat temu przez grupę rybaków w pobliżu Rafy Huaguang.

Archeolodzy pracujący pod kierunkiem Zhanga Wei wydobyli z wraku ponad 10 tys. fragmentów chińskich wyrobów ceramicznych i porcelany.

Drewniany statek handlowy, zdaniem ekspertów, pochodzi z czasów panowania Południowej Dynastii Song (1127-1279 r.), a odkrycie jego wraku stanowi ważny ślad istnienia morskich szlaków handlowych między Chinami a innymi rejonami świata już w tym czasie.

Według Zhanga Wei odkryte fragmenty ceramiki świadczą o tym, że Chińczycy żyli i handlowali na Wyspach Xisha już w czasach Dynastii Tang (618-907 r.) i Dynastii Song (960-1279 r.).

Naukowcy uważają, że statek mógł żeglować z portów, które współcześnie są położone w prowincji Fujian, wzdłuż południowo-wschodnich wybrzeży Chin. Nie wiemy jednak, dokąd płynęli chińscy żeglarze.

Jak wyjaśnił Zhang Wei, wrak statku był już przeszukany przez szabrowników, ale jego dolna część pozostała nietknięta.

Archeolog określił wydobytą na powierzchnię cenną zawartość wraku mianem "pereł starożytnego Jedwabnego Szlaku na morzu". JACK

PAP - Nauka w Polsce

tot
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO