Gorzowscy archeolodzy przypuszczaj膮, 偶e mogli natrafi膰 na 艣lady XIV-wiecznego ko艣cio艂a 艣w. Jerzego. Dwa tygodnie temu podczas prac ziemnych przy budowie nowego ronda robotnicy natrafili na ludzkie poch贸wki. W miar臋 post臋pu prac archeologicznych z ziemi zacz臋艂y si臋 wy艂ania膰 艣redniowieczne fundamenty.
Jak zaznaczy艂a archeolog z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Ma艂gorzata Pytlak, to jednak tylko bardzo ostro偶ne przypuszczenie nie potwierdzone jeszcze przez specjalist臋 z zakresu architektury.
Stanowisko archeologiczne znajduje si臋 w miejscu prowadzenia prac zwi膮zanych z budow膮 ronda przy remontowanym Mo艣cie Staromiejskim w Gorzowie. Do tej pory w g艂臋bokich na ok. 3 metry wykopach odkryto tam szcz膮tki 25 os贸b i 20 grob贸w.
Pocz膮tkowo pojawi艂a si臋 hipoteza, 偶e w tym miejscu mo偶e by膰 zbiorowa mogi艂a 偶o艂nierzy z XVII wieku, jednak p贸藕niejsze znaleziska zacz臋艂y jednoznacznie wskazywa膰, 偶e chodzi o cmentarz, prawdopodobnie z okresu 艣redniowiecza. Niewykluczone, 偶e blisko niego sta艂a 艣wi膮tynia.
„W przekazach historycznych jest mowa o tym, 偶e na Zawarciu (dzielnica Gorzowa) w XIV wieku istnia艂 ko艣ci贸艂 pw. 艣wi臋tego Jerzego. Na razie jest jednak za wcze艣nie, aby jednoznacznie stwierdzi膰, czy natrafili艣my w艂a艣nie na jego fundamenty, by膰 mo偶e chodzi o zupe艂nie inny obiekt” – m贸wi Pytlak.
Dotychczas archeolodzy odkryli jedynie niewielki fragment fundament贸w. Kluczowe mo偶e okaza膰 si臋 ods艂oni臋cie ca艂ego zarysu budynku. Stwierdzili natomiast, 偶e owe fundamenty s膮 wykonane charakterystyczn膮 dla p贸藕nego 艣redniowiecza technik膮 - z kamienia 艂膮czonego zapraw膮 wapienn膮; w ziemi znaleziono tak偶e fragmenty gotyckiej ceg艂y i ceramik臋 z tego okresu.
Kroniki podaj膮, 偶e do ko艅ca XVI wieku na lewobrze偶nej cz臋艣ci miasta sta艂 艣redniowieczny ko艣ci贸艂 艣w. Jerzego; jego dalsze losy nie zosta艂y udokumentowane. Nie ma jednak jasno sprecyzowanego miejsca, w kt贸rym mia艂aby si臋 znajdowa膰 ta 艣wi膮tynia.
PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz we http://www.naukapolska.pap.pl/ {mos_sb_discuss:7} |