Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Archeolodzy chcą zmian w prawie
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Archeolodzy chcą zmian w prawie Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
O wprowadzeniu rozwiązań prawnych dotyczących współfinansowania badań archeologicznych przez państwo oraz o powołaniu samorządu zawodowego archeologów dyskutowali w Poznaniu uczestnicy ogólnopolskiej konferencji archeologów.

Jak zaznaczyli biorący udział w konferencji "Archeologia wobec wyzwań współczesności", nowelizacja ustawy z 2003 roku o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami, przygotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która przewiduje m.in. zmianę umiejscowienia nadzoru konserwatorów zabytków oraz nowy katalog form ochrony zabytków, jest pozytywnie oceniana przez środowisko archeologów.

"To są zmiany idące w dobrym kierunku, ustawa nie rozwiązuje jednak najważniejszego problemu prawnego, jaki stworzył Trybunał Konstytucyjny kwestionując sposób finansowania badań archeologicznych" - powiedziała w czwartek PAP Alina Jaszewska, wiceprezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Dotychczas każdy inwestor, który chciał przeprowadzić jakąś inwestycję, musiał z mocy prawa sfinansować badania archeologiczne, katalogowanie zbiorów i opracowanie raportu. Darmowy egzemplarz z badań otrzymywał Wojewódzki Konserwator Zabytków. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował ten sposób finansowania badań i zalecił współfinansowanie ich przez budżet państwa.

"W proponowanej nowelizacji ustawy ta sprawa nie jest rozwiązana, a jest to główny problem, z którym musi się zmierzyć zarówno rząd, jak i archeolodzy oraz jednostki odpowiedzialne za ochronę zabytków" - zaznaczyła Jaszewska.

Archeolodzy proponują system refundacji kosztów badań poprzez zwrot kosztów opracowania dokumentacji archeologicznej. "Badania są wykonywane przez inwestorów, a ci mogą - ale nie muszą - wystąpić do konserwatora zabytków o zwrot kosztów opracowania dokumentacji" - tłumaczyła Jaszewska.

Według środowiska, rozwiązanie to pozwoliłoby na lepsze przygotowywanie budżetu konserwatorów, którzy nie mogą z góry przewidzieć kosztów badań archeologicznych.

"Po wykonaniu badań raport otrzymywałby konserwator, a inwestor składałby wniosek o refundację kosztów opracowania raportu, co mogłoby być rozliczane w następnym roku budżetowym"- mówiła Jaszewska.

Dodatkowy plusem takiego rozwiązania byłaby standaryzacja dokumentacji, która, jako współfinansowane przez budżet państwa, musiałaby spełniać określone standardy.

Według archeologów, sprawą zmian w prawie archeologicznym powinien zająć się komitet złożony z przedstawicieli środowiska, rządu i jednostek zajmujących się ochroną zabytków.

Podczas poznańskiej konferencji archeolodzy rozmawiali też o potrzebie powołania samorządu zawodowego archeologów.

"Tylko we własnym zakresie możemy rozwiązać najważniejsze problemy środowiska, czyli opracować standardy badań archeologicznych, kodeks etyki archeologa, unormować kwestię praw autorskich w archeologii czy archiwizowania i magazynowania zabytków archeologicznych" - powiedziała Jaszewska.

Na zakończenie konferencji w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu otwarto kolejną ekspozycję z cyklu "Sezon archeologiczny na Nizinie Wielkopolsko-Kujawskiej 2006-2007". Na wystawie prezentowane są wybrane i najciekawsze znaleziska z badań wykopaliskowych w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Kujawach. KPR

 

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO