Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow 5 tys. lat temu ważne ośrodki miejskie istniały też poza Mezopotamią
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
5 tys. lat temu ważne ośrodki miejskie istniały też poza Mezopotamią Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Naukowcy proponują nowe spojrzenie na początki cywilizacji. Do tej pory za kolebkę cywilizacji uznawano Mezopotamię. Teraz nie wyklucza się, że nie mniej ważne były liczne inne, funkcjonujące w tym samym, czasie ośrodki miejskie, od Bliskiego Wschodu po Indie - informuje "Science".
Powszechnie uważa się, że kolebką cywilizacji jest Mezopotamia - starożytna kraina leżąca w dorzeczu Tygrysu i Eufratu. W starożytności na tym obszarze rozwijało się wiele kultur, państw i imperiów, których twórcami były różne ludy, np. Sumerowie czy Babilończycy, kontynuujące wspólne dziedzictwo kulturowe.

Teraz coraz więcej dowodów przemawia za tym, że w tym samym czasie - około 5 tys. lat temu, poza Mezopotamią istniało wiele cywilizowanych rejonów miejskich. Były one ułożone na planie łuku, który ciągnął się tysiące kilometrów - od Mezopotamii na wschód, ku współczesnym Indiom i Pakistanowi, i tamtejszej dolinie rzeki Indus - uważają naukowcy.

Te centra miejskie znajdują się z dala od dolin rzecznych, na których od dawna skupiali się w swoich badaniach archeolodzy.

Określając czas powstawania tych kultur badacze mówią o okresie między 3 tys. lat p.n.e. a 2 tys. lat p.n.e.

Dowody na temat handlu, ikonografii i innych form kultury z wykopalisk w odległych rejonach w obrębie tego łuku przedstawiali badacze zgromadzeni we włoskiej Rawennie na spotkaniu International Association for the Study of Early Civilizations in the Middle Asian Intercultural Space. Archeolodzy z kilkunastu państw omawiali tam wyniki badań przemawiających za nowym poglądem na początki cywilizacji.

Naukowcy dopiero zaczynają szkicować nowy krajobraz wczesnej cywilizacji, staje się jednak jasne, że tamtejsze ośrodki miejskie handlowały ze sobą, mogły też mieć podobną architekturę i korzystać z podobnej technologii. Odkrycie przedmiotów takich, jak paciorki, muszle, naczynia, pieczęcie i gry planszowe świadczą o tym, że cywilizacje te łączyła cała sieć powiązań.

Są też badania sugerujące, że te kultury oddziaływały ze sobą, a nawet wzajemnie od siebie czerpały. Wykopaliska koło Jiroft w południowo-wschodnim Iranie przyniosły np. znalezisko tabliczek z nieznanym systemem pisma. Potwierdza to nakładanie się kultur w tym rejonie, od dawna uważanym za zacofany - tłumaczyli na konferencji badacze. ZAN

PAP - Nauka w Polsce

kap
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO