Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow 200 lat temu Napoleon walczył z carem Aleksandrem
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
200 lat temu Napoleon walczył z carem Aleksandrem Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Kilkaset ołowianych kul z karabinów, którymi strzelały do siebie wojska francuskie i rosyjskie odkryli archeolodzy przeszukujący okolice Pułtuska. Na polu bitwy sprzed 200 lat znaleziono także pociski artyleryjskie, francuskie guziki z numerami pułków oraz wiele innych elementów wyposażenia wojskowego i uzbrojenia.
Szczególnie rzadkim zabytkiem jest bagnet tulejowy – informuje Jakub Wrzosek, archeolog z Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.
Jak wyjaśnia, bitwa pomiędzy wojskami Napoleona oraz cara Aleksandra I rozegrała się 26 grudnia 1806 roku. Jest ona określana jako nierozstrzygnięta – chociaż Rosjanie wycofali się za Narew oddając miasto. Obaj dowódcy zameldowali bowiem swoim wodzom o wygranej.

200 lat później, archeolodzy z Instytutu Antropologii i Archeologii Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku postanowili przebadać miejsce bitwy.

„Celem naszych badań było dokładne ustalenie miejsca walk we współczesnym krajobrazie okolic Pułtuska oraz pozyskanie zabytków związanych z bitwą” - mówi Wrzosek.

Prace archeologiczne połączono z analizą źródeł pisanych. "Zarówno przed jak i w trakcie badań w dużym stopniu wykorzystano XIX wieczne źródła pisane i kartograficzne. Sięgnięto do wielu planów bitwy pod Pułtuskiem, oraz do innych opracowań historycznych zarówno tych współczesnych jak i pisanych w wieku XIX” – opisuje Wrzosek.

Archeolog zastrzega, że na ostateczne wyniki badań przyjdzie jeszcze poczekać. „Można już wysunąć pewne wnioski, np. takie, iż strona rosyjska była częściowo uzbrojona w broń pochodzenia niemieckiego oraz, że wbrew temu, co piszą historycy, podczas bitwy używana była artyleria większego kalibru” – wymienia spostrzeżenia.

„Nie są to odkrycia, które w sposób rewolucyjny zmieniają nasz dotychczasowy obraz tej bitwy, ale na pewno przyczyniają się one do uzupełnienia wiedzy o tym wydarzeniu historycznym” – zaznacza.

Wszystkie znaleziska, a więc miedzy innymi wspomniany bagnet, fragment ozdobnej klamry do pasa, narzędzia związane z produkcją kul ołowianych znajdą się w Muzeum Regionalnym w Pułtusku. „Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku będzie można je zobaczyć w ramach wystawy w Ośrodku Studiów Epoki Napoleońskiej Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora” – zaprasza Jakub Wrzosek.

„Archeologiczne badania pól bitewnych mają w Polsce stosunkowo długą tradycję, sięgającą lat 50-tych XX wieku, kiedy to rozpoczęto prace na polu bitwy pod Grunwaldem” – mówi Wrzosek. „Właściwie w każdej dekadzie prowadzono z różnym skutkiem badania na którymś z licznych tego typu stanowisk. Największe osiągnięcia w tej dziedzinie mają archeolodzy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, którzy wypracowali odpowiednie metody badawcze i w licznych przypadkach w znaczący sposób zmienili dotychczasowe pojęcie o wielu bitwach” – dodaje.

PAP – Nauka w Polsce, Adam Lisiecki

kol
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO