Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Pozostałości wałów odkryto w piwnicy Akademii Lubrańskiego
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi haso
Nie masz konta? Za sobie
Pozostałości wałów odkryto w piwnicy Akademii Lubrańskiego Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Swoją akademię biskup Jan Lubrański wzniósł na wałach z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Dotychczasowe przypuszczenia archeologów, iż tak było, właśnie się potwierdziły. W piwnicach Akademii Lubrańskiego odsłonięto pozostałości wałów - informuje "Głos Wielkopolski". 
W trzech wykopach założonych w północnym skrzydle Akademii Lubrańskiego natrafili na nie archeolodzy, którzy przed niespełna miesiącem rozpoczęli tu badania poprzedzające prace konserwatorskie.
 
"Uchwyciliśmy dalszy ciąg najmłodszego pierścienia wałów z końca X wieku, tych samych, które wcześniej odsłonięte zostały przy ulicy Posadzego – mówi prof. Hanna Kóčka-Krenz kierująca badaniami na poznańskim Ostrowie Tumskim. – Pozwala nam to sprecyzować przebieg wału, który do tej pory wyznaczaliśmy intuicyjnie. Jednocześnie osiągnęliśmy pierwszy cel badań – możemy z całą pewnością potwierdzić, że Akademia Lubrańskiego posadowiona została na dawnym wale".

Wał był potężny – miał około 25-30 m szerokości i około 10 m wysokości. Tuż za akademią teren mocno opada, co pozwala sądzić, że cały budynek leży na wale. Z pewnością wykażą to badania. Dalsze prace odsłaniać będą też kolejne, nieznane dotąd karty historii tej budowli. Jednym z najbardziej intrygujacych jest pytanie czy biskup Jan Lubrański budował na pustym terenie czy też zachodnie skrzydło było pierwotnym budynkiem, który rozbudowany został w akademię. YY

PAP - Nauka w Polsce

bsZ

http://www.naukapolska.pap.pl/
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO