Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Chińczycy piją alkohol od 9 tys. lat
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesięcznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota






Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Chińczycy piją alkohol od 9 tys. lat Drukuj E-mail
Chińczycy raczyli się winem już 9 tys. lat temu - twierdzą archeolodzy. Mieszkańcy Chin pobili tym samym obowiązujący dotąd rekord Irańczyków, wyprzedzając ich o 1,5 tys. lat.
Najstarsze chińskie teksty z XI w p.n.e. wspominają o trzech rodzajach alkoholi, jednak odnajdywane naczynia z brązu i ceramiki wskazywały, że były one produkowane już dużo wcześniej. Zespół Patricka McGoverna z Uniwersytetu Pensylwanii z Filadelfii (USA) potwierdził te przypuszczenia, analizując resztki osadów ze skorup naczyń znalezionych w prowincji Henan. Znalezisko jest datowane na 9 tys. lat. Okazało się, że przechowywano w nich "długotrwale przetwarzany i fermentowany napój na bazie ryżu, miodu i owoców". Owocami tymi były winogrona oraz głóg - składniki często wykorzystywane w tradycyjnym chińskim winiarstwie.
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO