Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Badania prawdopodobnych szczątków Kopernika będą kontynuowane
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi haso
Nie masz konta? Za sobie
Badania prawdopodobnych szczątków Kopernika będą kontynuowane Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Archeolog prof. Jerzy Gąssowski potwierdza, że wiosną prowadzone będą dalsze badania, zmierzające do uzyskania pewności, że znaleziona podczas wykopalisk w archikatedrze we Fromborku czaszka należy do wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika.
Na początku listopada ubiegłego roku na sesji naukowej we Fromborku ogłoszono, że czaszka odnaleziona w grobowcu w archikatedrze to najprawdopodobniej fragment szkieletu Kopernika. 

Na podstawie odnalezionej przez naukowców czaszki specjaliści z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji dokonali rekonstrukcji prawdopodobnego wyglądu zmarłego. Komputerowa wizualizacja została porównana z zachowanym portretem astronoma, namalowanym za jego życia.

"Choć antropologowie są przekonani, że odnaleziona czaszka należy do Kopernika, przy obecnym zaawansowaniu nauki nie można mówić o stuprocentowej pewności” - tłumaczy prof. Gąssowski, który kieruje zespołem archeologów.

Według naukowców, aby mówić o absolutnej pewności, należałoby porównać kody DNA Kopernika i jego krewnego – wuja, biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode. Teraz największym wyzwaniem dla naukowców jest ustalenie, gdzie wuj Kopernika jest pochowany.

Przy poszukiwaniach, które rozpoczną się w maju, archeolodzy zamierzają skorzystać z podpowiedzi dra Jerzego Sikorskiego z Wojewódzkiej Służby Ochrony Zabytków w Olsztynie. Jego zdaniem, krypta Łukasza Watzenrode, który był jej założycielem i został w niej jako pierwszy pochowany, znajduje się w archikatedrze fromborskiej pod prezbiterium.

Według prof. Gąssowskiego, najlepszym materiałem, z którego można "zdjąć kod genetyczny”, jest czaszka, a w szczególności zęby. "Będziemy szukać czaszki Watzenrode, ponieważ jest to element szczątków najlepiej zachowany, którego upływ czasu najmniej dotknie" - zapowiada.

Łukasz Watzenrode (1447-1512) - biskup warmiński, dyplomata, mecenas sztuki i nauki - po przedwczesnej śmierci ojca Kopernika zajął się edukacją 10-letniego Mikołaja i jego karierą kościelną.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Libudzka

we


 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO