Starożytny Rzym przywrócony do życia

To największa komputerowa symulacja świata. Międzynarodowy zespół architektów, archeologów i grafików spędził dziesięć lat, tworząc Rome Reborn - trójwymiarowy, interaktywny model starożytnego Rzymu.

- Możemy na przykład zabrać ludzi pod Koloseum i pokazać im, jak pracowały windy, które transportowały zwierzęta na arenę - opowiada BBC Bernard Frischer, szef projektu i dyrektor Institute for Advanced Technology in the Humanities na uniwersytecie w Wirginii.

Ekipa Frischera wiernie odtworzyła wygląd miasta z 320 r. n.e. Rzym przeżywał wówczas okres szczytowego rozwoju, a liczba jego mieszkańców najprawdopodobniej przekraczała milion. Użytkownik Rome Reborn wkracza do Rzymu przez bramę Konstantyna. Może spacerować po całym mieście i zwiedzić wnętrza kilkudziesięciu budowli, w tym Senatu i Koloseum.

Na potrzeby Rome Reborn specjaliści zeskanowali i odtworzyli ponad 7000 tysięcy budynków, posługując się antycznym modelem miasta, przechowywanym w jednym z rzymskich muzeów. - Przeanalizowaliśmy też setki stworzonych przez archeologów planów domów, magazynów, sklepów, a nawet domów publicznych - mówi Frischer w rozmowie z BBC.

- To wielki krok w kierunku stworzenia wirtualnej maszyny czasu, której nasze dzieci i wnuki będą używać, badając historię Rzymu i wielu innych miast z całego świata - cieszy się szef projektu. Rome Reborn ma być aktualizowany w miarę dokonywania nowych odkryć. Podobno naukowcy rozpoczęli już rozmowy z Linden Lab, by Rzym był w całości dostępny dla graczy w Second Life - pisze BBC.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.