Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Neandertalczyk radził sobie dobrze w ciepłych okresach, między zlodowaceniami
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Neandertalczyk radził sobie dobrze w ciepłych okresach, między zlodowaceniami Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Archeolodzy odkryli w północnej Francji pozostałości składu zwierzyny ubitej przez neandertalskich mieszkańców tego rejonu sprzed 125 tys. lat.  Zdaniem badaczy świadczy to o tym, że w ciepłych okresach pomiędzy zlodowaceniami neandertalczycy byli również sprawni i radzili sobie tak samo dobrze, jak w epoce lodowcowej – informuje serwis internetowy "Independent".
Członkowie belgijsko-francuskiej ekipy archeologicznej natrafili w trakcie ostatnich wykopalisk w Caours (północna Franca) na istny "sklep mięsny" ludzi neandertalskich – podzielone i przygotowane porcji mięsa różnych gatunków zwierząt. Kości, które zachowały się na tym wyjątkowym stanowisku świadczą o dużej różnorodności gatunkowej zwierząt łowionych przez Neandertalczyków.

"To jest bardzo ważne stanowisko, wyjątkowe stanowisko. Dowodzi ono, że ludzie neandertalscy radzili sobie dobrze w ciepłej północno-zachodniej Europie polując na takie gatunki zwierząt jak nosorożce i tury, podobnie jak we wcześniejszym i późniejszym okresie polowali na gatunki epoki lodowcowej, takie jak mamuty i renifery" – powiedział Jean-Luc Locht, belgijski badacz biorący udział w wykopaliskach.  

Znaleziska z Caours datuje się na 125 tys. lat temu, co lokuje je w interglacjale eemskim, tzn. okresie wyraźnego ocieplenia klimatu i ustąpienia lodowców z dużej części Europy po zlodowaceniu Riss a przed zlodowaceniem Wurm.  JACK

Pełna treść artykułu znajduje się w Serwisie Naukowym PAP

PAP - Nauka w Polsce

bsz http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO