Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Jaskinie Mogao będą dostępne w internecie
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Jaskinie Mogao będą dostępne w internecie Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Chińscy archeolodzy przystąpią w przyszłym roku do stworzenia wirtualnej rekonstrukcji słynnych Jaskiń Mogao. Otwarcie strony internetowej, stwarzającej możliwość wirtualnego zwiedzania jaskiń, planowane jest na 2011 rok - informuje serwis internetowy "Peoples Daily News".
Mogao to jedno z największych skupisk malowideł jaskiniowych na świecie. Archeolodzy prowadzący prace konserwatorskie w tym rozległym kompleksie zapowiedzieli rozpoczęcie wielkiego projektu, mającego na celu stworzenie wirtualnej rekonstrukcji najciekawszych komnat i udostępnienie ich w sieci.

System 492 jaskiń, wykutych w skalnym urwisku, znajduje się w pobliżu miasta Dunhuang w północno-zachodniej prowincji Gansu. Jaskinie wypełnione są malowidłami i rzeźbami, z których najstarsze pochodzą z IV w. p.n.e. Tworzenie całej dekoracji trwało ok. tysiąca lat. Jaskinie są jedną z największych atrakcji turystycznych Chin. W 1987 roku cały zespół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. 

Chińscy specjaliści planują stworzenie trójwymiarowego modelu 170 najciekawszych sal. Rekonstrukcja obejmie 147 komnat Jaskiń Mogao i 23 sale z kompleksu Jaskiń Yulin. 

Naukowcy zamierzają stworzyć trójwymiarowe rekonstrukcje w przestrzeni wirtualnej na bazie szczegółowych fotografii cyfrowych o wysokiej rozdzielczości. 

Projekt stworzenia wirtualnego modelu powstał głównie z myślą o ochronie delikatnych fresków. Około pół miliona turystów odwiedzających corocznie jaskinie przyczynia się do przyśpieszonej erozji malowideł. Prace, które rozpoczną się w przyszłym roku, są rozszerzeniem podobnego projektu trwającego od końca zeszłego wieku w 20 komnatach kompleksu.

Jaskinie leżące w pobliżu Dunhuang - w przeszłości jednego z głównych miast targowych Jedwabnego Szlaku - stanowiły ośrodek kultu Buddy. Specyficzna technika, użyta do tworzenia malowideł, nadała im wyjątkowo plastyczny charakter. Rysunki postaci wykonano na glinianym tynku nałożonym na naturalne podłoże. JACK


Pełny tekst depeszy znajduje się w Serwisie Naukowym PAP.

PAP - Nauka w Polsce

bsz http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO