Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Zabytki sztuki chrześcijańskiej przyjechały z Sudanu do Polski
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi haso
Nie masz konta? Za sobie
Zabytki sztuki chrześcijańskiej przyjechały z Sudanu do Polski Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce,   
Do Polski przywieziono prawie 90 unikatowych przedmiotów sztuki wczesnochrześcijańskiej z Sudanu, znalezionych w ostatnich latach przez polskich archeologów. Od września będzie można je oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie - informuje Bożena Mierzejewska z działu sztuki wczesnochrześcijańskiej muzeum.
Wypożyczone z Muzeum w Chartumie zabytki pochodzą z wykopalisk polskiej misji pracującej od lat w sudańskiej Starej Dongoli, stolicy chrześcijańskiego Królestwa Nubii z VII-XIV wieku. Do największych odkryć misji, kierowanej przez dr. Stefana Jakobielskiego, należą wspaniałe wczesnochrześcijańskie malowidła (m.in. przedstawiające afrykańskie śpiewy i tańce ku czci Matki Boskiej), które zdobiły ściany klasztornego zespołu.    

Oprócz fragmentów tych malowideł widzowie warszawskiej wystawy będą mogli obejrzeć wiele innych przedmiotów z życia codziennego i religijnego pierwszych sudańskich chrześcijan.

"Wśród najciekawszych obiektów jest stela nagrobna założyciela klasztoru biskupa Józefa (znaleziona dwa lata temu w Dongoli) i dwa inne nagrobki, a także marmurowa taca importowana z Bizancjum, liczne naczynia ceramiczne, pieczątki i amulety" - mówi Mierzejewska. Kolekcję uzupełnią plansze ze zdjęciami i opisami wykopalisk w Sudanie.   

Wystawa ma być otwarta we wrześniu tego roku, podczas obrad międzynarodowego Kongresu Nubiologicznego w Warszawie.

Dyrekcja Muzeum Narodowego chce, by zbiory z Dongoli pozostały w Polsce co najmniej kilka lat. "Mamy nadzieję, że Muzeum w Chartumie zgodzi się oddać nam te zabytki w depozyt, my zaś, w zamian, zajmiemy się ich stałą konserwacją" - wyjaśniła Mierzejewska.  

Zbiory sztuki wczesnochrześcijańskiej Muzeum Narodowego (tzw. galeria Faras) są największą w Europie kolekcją zabytków sztuki nubijskiej na terenie Europy. Większa część prezentowanych tam zabytków, w tym słynne malowidła, zostały odnaleziona przez polskich archeologów w miejscowości Faras w północnym Sudanie w latach 1960-1964.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk

krx http://www.naukapolska.pap.pl/
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO