|
Około 250 oryginalnych zabytków odkrytych w Truso, wikińskiej osadzie handlowej, będzie prezentowanych od 11 października na wystawie w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.
Zwiedzający zobaczą również model całej osady i portu oraz rekonstrukcję chaty, w jakiej mieszkali wikingowie. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 15 stycznia przyszłego roku. Liczne unikatowe zabytki, zestawione w gablotach, pochodzą z warsztatów bursztyniarskiego, złotniczego, kowalskiego, szklarskiego i rokowniczego, odkrytych w Truso. Znaleziska w postaci monet, odważników, fragmentów wag, a także przedmiotów importowanych z innych ośrodków europejskich, ilustrują skalę intensywności ówczesnej wymiany handlowej.
Osada w Truso – obecnie Janów Pomorski koło Elbląga – została założona na wschodnim brzegu jeziora Drużno we wczesnym średniowieczu, najprawdopodobniej przez wikingów z Danii. Był to ważny ośrodek wymiany handlowej i rzemieślniczej w tej części Europy. Zajmowała ona około 20 hektarów. Tu zbiegały się ważne szlaki lądowe i wodne, a dzięki istniejącemu we wczesnym średniowieczu połączeniu jeziora z Bałtykiem docierały do portu statki morskie.
Do niedawna ta wikińska osada była znana tylko z relacji anglosaskiego żeglarza Wulfstana, który w IX wieku odwiedził Truso. Pomimo wieloletnich wcześniejszych poszukiwań i prób lokalizacji, port został odkryty dopiero w 1982 roku przez dr Marka Jagodzińskiego, archeologa z Muzeum w Elblągu. Prace wykopaliskowe, prowadzone do dziś, pozwoliły odtworzyć zabudowę portu, rozplanowanie osady, a także wygląd typowego wikińskiego długiego domu.
Prezentowane zabytki i rekonstrukcje pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu i Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.
Scenariusz wystawy opracowali dr Marek Jagodziński (Muzeum Archeologiczno-Historyczne.-Elbląg) i mgr Anna Grossman (Muzeum Archeologiczne - Biskupin). Kuratorem wystawy jest mgr Magdalena Ruszkowska (PMA - Warszawa), a oprawę plastyczną przygotowała mgr Anna Grossman (Muzeum Archeologiczne - Biskupin).
Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, ul. Długa 52 – Arsenał (wejście od ogrodu Krasińskich). Wystawa czynna od wtorku do czwartku w godzinach 9– 16, w piątki 11-18, w niedziele 10-16. W soboty muzeum nieczynne. PAP – Nauka w Polsce, Adam Lisiecki reo
{mos_sb_discuss:7} |