|
 |
Polscy archeolodzy od 70 lat dbaj膮 o egipskie zabytki |
|
|
PAP - Nauka w Polsce, Bogus艂awa Szumiec-Presch, Urszula Rybicka
|
Polscy archeolodzy s膮 cenieni w Egipcie nie tylko za wspania艂e odkrycia, ale przede wszystkim za to, 偶e w odró偶nieniu od innych misji archeologicznych, dbaj膮 o same zabytki, poddaj膮c je gruntownej konserwacji - mówi egiptolog prof. Karol My艣liwiec, dyrektor Zak艂adu Archeologii 艢ródziemnomorskiej PAN.
W tym roku min臋艂o 70 lat od momentu, kiedy polscy archeolodzy i konserwatorzy rozpocz臋li prace w Egipcie.
Z tej okazji Centrum Archeologii 艢ródziemnomorskiej UW we wspó艂pracy z Ambasad膮 Polski w Kairze, Muzeum Egipskim w Kairze oraz Najwy偶sz膮 Rad膮 Staro偶ytno艣ci Egiptu zorganizowa艂y obchody jubileuszowe.
Ich celem by艂a prezentacja polskiego dorobku w dziedzinie archeologii staro偶ytnego Egiptu oraz upami臋tnienie postaci profesora Kazimierza Micha艂owskiego, najwybitniejszego polskiego egiptologa, twórcy "polskiej szko艂y archeologii 艣ródziemnomorskiej" i wychowawcy wielu pokole艅 archeologów.
Jednym z najwa偶niejszych wydarze艅 obchodów by艂o ods艂oni臋cie popiersia prof. Micha艂owskiego przed Muzeum Egipskim w Kairze.
Popiersie profesora Kazimierza Micha艂owskiego ods艂oni臋te w dniu obchodów 70-lecia polskiej archeologii w Egipcie. Autor: Jaros艂aw D膮browski
K. Micha艂owski zas艂yn膮艂 m.in. odkryciem 艣wi膮tyni Totmesa III w Deir el-Bahari, monumentalnych kompleksów miejskich w Aleksandrii i Athribis (Tell Atrib), wielkiej katedry wczesnochrze艣cija艅skiej w Faras z zespo艂em unikatowych fresków, oraz stworzeniem nowej dziedziny nauki - nubiologii. Profesor prowadzi艂 te偶 prace rekonstrukcyjne w 艣wi膮tyni królowej Hatszepsut w Tebach zachodnich.
W Muzeum Kairskim otwarto tak偶e wystaw臋 "70 years of Polish Archaeology in Egypt". Na wystawie, która b臋dzie prezentowana do 21 grudnia, mo偶na podziwia膰 150 eksponatów z dziewi臋ciu polskich stanowisk archeologicznych po艂o偶onych w ró偶nych cz臋艣ciach Egiptu.
"Wystawa jest imponuj膮ca, a obiekty, w wi臋kszo艣ci prezentowane po raz pierwszy, zaskoczy艂y nawet samych Egipcjan" - opowiada prof. My艣liwiec, niegdy艣 student Kazimierza Micha艂owskiego.
W艣ród prezentowanych zabytków s膮 m.in. te pochodz膮ce z wykopalisk w Edfu, którymi kierowa艂 prof. Micha艂owski. W艂a艣nie te polsko- francuskie wykopaliska z lat 1937-1939 by艂y pocz膮tkiem polskiej archeologii w Egipcie.
Pytany o dalsze losy zabytków, Karol My艣liwiec mówi, 偶e ju偶 teraz o niektóre z nich zabiegaj膮 ró偶ne egipskie muzea - tak jak o s艂ynny harpun odkryty przed kilku laty w Sakkarze.
"Wykonany z jednego kawa艂ka drewna cedrowego harpun nie mia艂 funkcji broni, ale by艂 przedmiotem rytualnym" - opowiada naukowiec. Harpun o d艂ugo艣ci 2,60 m. dekorowany jest reliefem, który przedstawia atakuj膮cego w臋偶a. Nie ma on 偶adnego odpowiednika w艣ród zabytków znalezionych wcze艣niej w Egipcie.
"Wyobra偶ali艣my sobie, 偶e po tej wystawie harpun wróci do Sakkary i znajdzie si臋 w Muzeum Imhotepa - przepi臋knym nowym muzeum, po艂o偶onym w pobli偶u terenu wykopaliskowego i najstarszej piramidy 艣wiata, która by艂a dzie艂em Imhotepa. Zgromadzono w nim szereg innych przedmiotów zwi膮zanych z Imhotepem, m.in. zrekonstruowany du偶y fragment 艣ciany dekorowanej p艂ytkami fajansowymi z podziemnych korytarzy nale偶膮cych do grobowca D偶esera - opowiada. - Tymczasem, kiedy pani dyrektor Muzeum Kairskiego zobaczy艂a ten obiekt, powiedzia艂a, 偶e absolutnie nie ma mowy o powrocie do Sakkary; unikatowy harpun musi zosta膰 w Kairze."
Zdaniem egiptologa, najwi臋ksz膮 sensacj膮 na wystawie s膮 z艂ote i ko艣ciane figurki, które zosta艂y odkryte dwa lata temu przez polsk膮 misj臋 w Tell El-Farcha w delcie Nilu. "S膮 to zabytki, jakich nigdy dotychczas nie odkryto w grobach z najwcze艣niejszej fazy pa艅stwowo艣ci egipskiej, kiedy formowa艂o si臋 pa艅stwo faraonów, czyli z ko艅ca 4 tys. p.n.e" - mówi prof. My艣liwiec.
W opinii naukowca wystawa uzmys艂owi艂a tysi膮com ludzi zwiedzaj膮cym Muzeum, jaki jest ogrom pracy w艂o偶onej przez polskich archeologów i konserwatorów w ods艂anianie niezbadanych dotychczas kart historii Egiptu i jego wspania艂ych zabytków.
Obchody u艣wietni艂a tak偶e sesja naukowa, podczas której zaprezentowano najwi臋ksze osi膮gni臋cia polskich archeologów i konserwatorów w Egipcie, m.in. najwa偶niejsze zabytki odkryte podczas wykopalisk w Tell El-Farcha, Aleksandrii, Deir El-Bahari, Naqlun oraz w Sakkarze.
"Uroczysto艣ci jubileuszu 70-lecia polskich archeologów w Egipcie to wydarzenie bardzo potrzebne, opiniotwórcze i przygotowuj膮ce grunt pod dalsz膮 nasz膮 dzia艂alno艣膰 w Egipcie" - uwa偶a naukowiec.
PAP - Nauka w Polsce, Bogus艂awa Szumiec-Presch, Urszula Rybicka
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
|
|
|